Jan Dobkowski w Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Jan Dobkowski jest kolejnym klasykiem współczesności, którego prace będą prezentowane w Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wernisaż odbędzie się 25 stycznia, a wystawa potrwa do 6 marca.

Jan Dobkowski, „Księżyc i moja czereśnia IV” (2010), fot. M. Łabuz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Dobkowski, „Księżyc i moja czereśnia IV” (2010), fot. M. Łabuz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na czynnej od 28 stycznia wystawie obejrzymy wybór obrazów i rysunków ze stworzonych w latach dwutysięcznych cykli: Poza nieskończoność, Księżyc i moja czereśnia, Himalaje, Titanic, Ciągłość energii. Wszystkie korespondują ze sobą nawzajem, dialogują, choć każdy z nich podejmuje nowe malarskie zagadnienie.

Inspirowane wrakiem Titanica czarne płótna ukazują nie tylko wnętrze wraku – połamane meble, kafelki, resztki obecności pasażerów, takie jak zegar, którego wskazówki stanęły w momencie zatonięcia – ale przede wszystkim to, jak technika i ludzka pomysłowość ostatecznie przegrywa w starciu z naturą.

Z refleksją dotyczącą natury wiążą się również powstałe po podróży do Indii „pasiaste” Himalaje, które są „malowaniem światła” – widokiem gór o wschodzie i zachodzie słońca. Wszystkie te cykle pod względem formalnym łączy linia, motyw stale obecny w twórczości Jana Dobkowskiego, która jest „śladem myślenia”. „Pragnę w bogactwo świata i przeżyć wprowadzić jakiś porządek, dlatego używam abstrakcyjnej linii” – mówi sam artysta.

Jan Dobkowski – wystawa prac
Od 28 stycznia do 6 marca 2016 roku
Wernisaż: 25 stycznia 2016 roku
Galeria Opera, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Dodaj komentarz