Euroarabeska

BWA w Tarnowie zaprasza 12 lutego na wernisaż wystawy Euroarabeska, gdzie swoje prace pokażą Ewa i Lucjan Potoccy. W ramach wystawy odbędzie się również performance Stay Connected Sanctuary.

Ewa Potocka, „Stay Connected Sanctuary Female Monumenta” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Potocka, „Stay Connected Sanctuary Female Monumenta” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa podzielona została na dwie części – kobiecą oraz męską. Segregacja ta inspirowana jest kulturą arabską.

Sala męska jest aktywna, agresywna i kreatywna, pełna kolorów. Jest miejscem ukamienowania obrazu. Ukamienowanie odbywa się za pomocą jaj z farbą. Każdy może rzucić w obraz jajem wypełnionym farbą, kamienując portret przedstawiający głowy czarnego mężczyzny i białej kobiety, czy część tego obrazu, który mu się nie podoba. Można to rozumieć jako wyraz nieakceptacji multikulturowości, związków wielokulturowych, odmienności, i to zarówno z naszej strony jak i z tej drugiej. W kulturze Islamu portret jest zabroniony lub niemile widziany (w zależności od kraju) – pisze Ewa Potocka.

Euroarabeska dotyczy globalizacji, współistnienia, zderzania się i przenikania kultur. Mówi o tym, w jaki sposób odbieramy kulturę arabską, jak ją przetwarzamy, czego się w niej boimy oraz czego nie akceptujemy.

Bardziej intymna, bardziej ozdobna, domowa, więzienna, biało-czarna. Po pierwsze ornament – euroarabeski są równie abstrakcyjne, jak i arabeski same w sobie. Zakaz przedstawiania ciała i twarzy ludzkiej w Islamie stworzył tradycję abstrakcji geometrycznej. Abstrakcja do dzisiaj nie niesie ze sobą ryzyka obrażenia uczuć religijnych lub jakichkolwiek, na których tle Arabowie zdają się być szczególnie wrażliwi. Wrażliwość ta w zależności od kraju (w obrębie krajów arabskich), natężenia praktyk religijnych lub liberalizacji może przybierać nieoczekiwane formy i jest dosłownie niebezpieczna. Nigdy nie wiadomo, co może być elementem obrażającym. Dlatego bezpieczną praktyką jest abstrakcja – dodaje Ewa Potocka na temat kobiecej części wystawy.

Lucjan Potocki, „Arabeska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lucjan Potocki, „Arabeska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:

  • 15 lutego, godz. 15.00 – performance Stay Connected Sanctuary i Oprowadzanie Kobiece (oprowadza Ewa Potocka)
  • 28 lutego, godzina 15.00 – Oprowadzanie Męskie (oprowadza Lucjan Hiacynt Potocki)

Ewa Potocka – artystka multimedialna, autorka filmów video, instalacji i projektów net.art takich jak: Antykoncepcja Game czy CloneSystem. Założycielka cyberfeministycznej grupy artystycznej i portalu grzenda.pl. Jako nauczyciel akademicki pracowała na uczelniach artystycznych w Łodzi i Krakowie. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i na świecie. Ostatnie dwa lata spędziła w Maroku, tworząc pod wpływem inspiracji, które przyniosło jej doświadczenie życia w zupełnie innej kulturze. Podsumowaniem tego okresu jest wystawa Euroarabeska w BWA w Tarnowie, rodzinnym mieście artystki, do którego wróciła po 20 latach i podjęła pracę nauczycielki w Zespole Szkół Plastycznych.

Lucjan Hiacynt Potocki – urodził się w Tarnowie. Dopiero debiutuje na scenie artystycznej. Jego prace będzie będzie można oglądać w Męskiej Sali.  Artysta poprowadzi również Oprowadzanie Męskie. Podczas wystawy odwiedzający poznają jego naukowo-artystyczny projekt galerii sztuki gier i interakcji.

Ewa i Lucjan Potoccy, Euroarabeska
Od 12 lutego do 2 marca 2016 roku
Wernisaż: 12 lutego 2016 roku, godzina 18.30
BWA w Tarnowie (Pałacyk Strzelecki)

Dodaj komentarz