_Błąd systemu

Od 30 stycznia Galeria Sztuki Socato we Wrocławiu zaprasza na wystawę Filipa Rybkowskiego _Błąd systemu. Obraz Wierzchnia artysty otrzymał Gran Prix w 5. Przeglądzie Młodej Sztuki Świeża krew.

Filip Rybkowski, „Postumenty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filip Rybkowski, „Postumenty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

_Błąd systemu to zderzenie młodego artysty z systemem sztuki. Z jego większymi i mniejszymi usterkami, nadziejami, spełnieniami i rozczarowaniami. Wydawać by się mogło, że początek samodzielnej pracy artystycznej to czas zachwytu, zapatrzenia w siebie, koncentracji na zaznaczeniu swojego artystycznego terytorium. Tymczasem silna obecność tego, co już było podważa sens kreowania nowego.

Filip Rybkowski, „Marmur” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filip Rybkowski, „Marmur” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bo czy to w ogóle możliwe? Czy za wszelką cenę trzeba szukać nowego? Jedno z ważniejszych założeń modernizmu, do którego odwołuje się Rybkowski, wydaje się celem nieosiągalnym. Celem dla wybitnie zdeterminowanych. A jednak celem nie do końca skazanym na porażkę. Mit awangardy w cieniu postmodernizmu. A z tego cienia wyłaniają się kolejne duchy historii – kanoniczna Wenus, kultowa start-klatka Ostrość z bajek na rzutnik, czy marmury jako symbol uporczywego trwania dzieł sztuki.

Fragment tekstu Karoliny Jaklewicz

Filip Rybkowski, Błąd systemu
Od 30 stycznia do 22 lutego 2016 roku
Kuratorka: Karolina Jaklewicz
Galeria Sztuki Socato we Wrocławiu

Dodaj komentarz