• 2016-01-22

Anomalisa

To film wyjątkowy – w strukturze, formie i przekazie. Nominowana do Oscara i Złotego Globu animacja dla dorosłych, którą krytycy określają majstersztykiem. Poklatkowa animacja jest dziś nieczęstym dziełem w kinie, zwłaszcza gdy jest przeznaczona dla dorosłych widzów. Premiera filmu 22 stycznia.

„Anomalisa”, reż. Charlie Kaufman, Duke Johnson, plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Anomalisa”, reż. Charlie Kaufman, Duke Johnson, plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Michael Stone jest ojcem i mężem, jest także twórcą bestsellerowego poradnika Jak mogę pomóc ci pomagać innym. Jest również człowiekiem zmiażdżonym codziennością, przyziemnością, powtarzalnością. Mimo niewątpliwego sukcesu jest zmęczony życiem. Podróżuje po całym kraju z wykładami wspierającymi pracowników obsługi klienta. W podróży do Cincinnati zatrzymuje się w Hotelu Fragoli, gdzie poznaje Lisę, skromną przedstawicielkę handlową sieci piekarni Akron. Szybko orientuje się, że kobieta może być miłością jego życia.

Anomalisa to film o każdym z nas, o frustrującej codzienności, powtarzalności, rutynie, wreszcie przyziemności egzystencji, od której – choćbyśmy mieli najbardziej ekscytujące życie – nie da się uciec. Głosów głównym postaciom animacji użyczyli Jennifer Jason Leigh, David Thewlis i Tom Noonan. Za scenariusz i reżyserię odpowiada jeden z najciekawszych twórców kina – Charlie Kaufman, nagrodzony Oscarem scenarzysta Zakochanego bez pamięci oraz Być jak John Malkovich i Adaptacji. Anomalisa to surrealistyczny komediodramat, który potwierdza miejsce Kaufmana pośród najważniejszych i najbardziej oryginalnych twórców kina amerykańskiego.

Reżyseria: Charlie Kaufman, Duke Johnson
Scenariusz: Charlie Kaufman
Zdjęcia: Joe Passarelli
Muzyka: Carter Burwell
Obsada: Jennifer Jason Leigh, David Thewlis, Tom Noonan

Anomalisa
Premiera: 22 stycznia 2016 roku
United International Pictures

Dodaj komentarz