• 2016-01-21

Syn Szawła László Nemesa

Nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, zdobywca Złotego Globu oraz Grand Prix na festiwalu w Cannes, film Syn Szawła wchodzi do polskich kin. Premiera 22 stycznia.

„Syn Szawła”, reż. László Nemes (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Syn Szawła”, reż. László Nemes (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Rok 1944, Auschwitz–Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Debiut 38-letniego László Nemesa – nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes – przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

Syn Szawła powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu Shoah, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

Syn Szawła to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina.

Reżyseria: László Nemes
Scenariusz: László Nemes, Clara Royer
Zdjęcia: Mátyás Erdély
Muzyka: László Melis
Montaż: Matthieu Taponier
Scenografia: László Rajk
Kostiumy: Edit Szücs
W rolach głównych : Géza Röhrig, Levente Molnar, Urs Rechn, Todd Charmont, Sándor Zsótér, Jerzy Walczak

Syn Szawła
Premiera: 22 stycznia 2016 roku
Gutek Film

Dodaj komentarz