• 2016-01-21

Karyna Gomes wystąpi w klubie Parlament

24 kwietnia w gdańskim klubie Parlament wystąpi Karyna Gomes. Jej występ zwieńczy Siesta Festival 2016.

Karyna Gomes (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karyna Gomes (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karyna przesiąknięta jest muzyką różnych stron świata: urodziła się w Bissau, skąd jest jej tata, a mama przybyła tam z Wysp Zielonego Przylądka. Karyna studiowała i mieszkała w Brazylii. Śpiewała Gospel z The Rejoining Mass Choir. W 2006 roku współpracowała przy organizacji festiwalu The Community of Portuguese Language Speaking Coutries w Bissau i tam po spotkaniu m.in. z Tito Paris zdecydowała o swej muzycznej karierze. Już rok później wzięła udział w występach i nagraniach Super Mama Djombo. Od kilku lat jej domem jest Portugalia.

Muzyka Karyny Gomes to żywe i naturalne połączenie wpływów afrykańskim, amerykańskich i europejskich. Jej twórczość to kolejny raz po Souad Massi, Fatoumata Diawara i Angelique Kidjo głos silnej, społecznie aktywnej kobiety działającej na rzecz poprawy warunków życia innych kobiet. Miłośnicy Festiwalu wiedzą już, że takie zaangażowanie, muzyczna pasja i Siesta Festival tworzą niesamowity i niezapomniany koktajl.

Karyna Gomes, urodzona w Afryce, studiowała dziennikarstwo w Sao Paulo, gdy jej muzyczna pasja zwyciężyła wszystkie inne. Spotkała na swojej drodze Tito Parisa, który zainspirował ją do życia dla muzyki. Przez chwilę Karyna współpracowała ze słynnym w regionie zespołem Super Mama Djombo, nagrywała z nimi w studiach na Islandii (sic!), nim w 2011 roku zamieszkała w Portugalii i zaczęła solową karierę. Album Mindjer (Kobieta) wpisuje się, obok ostatniej płyty Angelique Kidjo, w nurt afrykańskiego feminizmu, niezbędnego na tym kontynencie zapewne pilniej, niż gdziekolwiek indziej na świecie. Ta zachwycająca artystka z Gwinei Bissau wystąpi w Polsce po raz pierwszy na zakończenie Siesta Festival – opowiada o artystce Marcin Kydryński.

Karyna Gomes
24 kwietnia 2016 roku, godz. 19.00
Klub Parlament w Gdańsku

Dodaj komentarz