Ludmiła Popiel

29 stycznia w Fundacji Arton w Warszawie zostanie otwarta indywidualna wystawa prac Ludmiły Popiel. Poświęcona zostanie bogatej i różnorodnej twórczości artystki związanej z powojenną awangardą i nurtem sztuki pojęciowej, współtwórczyni legendarnych plenerów w Osiekach.

Ludmiła Popiel, fot. Jerzy Fedorowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludmiła Popiel, fot. Jerzy Fedorowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokaz przybliży działalność Ludmiły Popiel (1929–1988) w oparciu o abstrakcyjne obrazy i rysunki, projekty konceptualne i dokumentację fotograficzną oraz teksty teoretyczne jej autorstwa. Twórczość Ludmiły Popiel, której działania w latach 60. i 70. stanowią istotny wkład w rozwój sztuki konceptualnej, jest wciąż szerzej nieznana i niewystarczająco zbadana.

Artystka wraz z Jerzym Fedorowiczem współtworzyła słynne plenerowe spotkania artystów, naukowców i teoretyków sztuki w Osiekach, gdzie zaistniały niezwykłe warunki dla realizacji nowatorskich form aktywności artystycznej. Prowadzone w Osiekach działania eksplorowały nieznane terytoria artystyczne, anektowały przestrzeń publiczną i otwierały dyskusję na temat nowych definicji sztuki.

Wystawa stanowi jednocześnie początek szeroko zakrojonych badań Fundacji Arton nad archiwum twórczości Ludmiły Popiel i Jerzego Fedorowicza.

Ludmiła Popiel
Od 29 stycznia do 26 marca 2016 roku
Wernisaż: 29 stycznia 2016 roku, godzina 17.00
Kurator: Łukasz Mojsak
Partner wystawy: Muzeum w Koszalinie
Fundacja Arton
Warszawa

Dodaj komentarz