• 2016-01-21

Cynkowi chłopcy Swietłany Aleksijewicz na wałbrzyskiej scenie

W Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu premiera Jakuba Skrzywanka, studenta krakowskiej PWST w ramach projektu UWAGA! DEBIUT! Cynkowi chłopcy, czyli reportaż laureatki Literackiej Nagrody Nobla – Swietłany Aleksijewicz – na scenie wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego już w ten weekend.

„Cynkowi chłopcy”, reż Jakub Skrzywanek, plakat projektu Mirka Kaczmarka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Cynkowi chłopcy”, reż Jakub Skrzywanek, plakat projektu Mirka Kaczmarka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„W każdej kolejnej książce z uporem robię to samo – zmniejszam historię do wymiarów człowieka” – mówi Aleksijewicz. Opisując radziecką interwencję w Afganistanie, przywołuje świadectwa weteranów, pielęgniarek i matek, które odebrały ciała synów, wracające z wojny w cynkowych trumnach. Zderza ze sobą nadzieje i zapał wojenny, poczucie bezsensu i polityczne rozczarowanie.

Pełne poezji i grozy literackie świadectwo o historycznej wojnie w Afganistanie, debiutujący reżyser traktuje jako punkt wyjścia do dyskusji o wojnie jako rozwiązaniu politycznym w ogóle. W czasach pełnych kowbojów, ochoczo głoszących wiarę w rozwiązania militarne, przygotowujemy musical przewrotny, ahistoryczno-dokumentalny, antywojenny.

Twórcy mierzą się również z materią reportażu, który nigdy nie jest przecież tylko zbiorem faktów. A wszystko to w estetyce Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, czerpiąc z filmowych obrazów wojny, ogłaszają swój manifest wobec odradzającego się na całym świecie i u nas w kraju wojennego entuzjazmu.

Autor: Swietłana Aleksijewicz
Przekład: Jerzy Czech
Reżyseria: Jakub Skrzywanek
Adaptacja: Klaudia Hartung-Wójciak i Amadeusz Nosal
Dramaturgia i wideo: Amadeusz Nosal
Scenografia: Marcin Chlanda
Kostiumy: Karolina Mazur
Ruch sceniczny i choreografia: Maćko Prusak
Muzyka: Kamil Tuszyński
Przygotowanie wokalne: Ewa Gądek
Obsada: Karolina Krawiec, Rozalia Mierzicka, Irena Sierakowska, Irena Wójcik, Michał Kosela, Piotr Mokrzycki, Dariusz Skowroński, Czesław Skwarek

Cynkowi chłopcy
Prapremiera 22 stycznia 2016 roku
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Dodaj komentarz