• 2016-01-20

Duchowe pogranicze

Galeria Kordegarda w Warszawie zaprasza na wystawę fotografii Tadeusza Żaczka Duchowe pogranicze. Złożona jest kilkudziesięciu czarno-białych fotografii wybranych z bogatego archiwum autora, które w niezwykły sposób oddają specyfikę polskiego prawosławia. Wernisaż odbędzie się 21 stycznia.

Fot. Tadeusz Żaczek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tadeusz Żaczek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od lat 80. tematem fotografii Tadeusza Żaczka jest duchowość prawosławnej społeczności kresów wschodnich. Owocem jego pracy jest monumentalny, jedyny w swoim rodzaju cykl, obrazujący obrzędy i zwyczaje religijne okolic Grabarki, Jabłecznej, Drohiczyna czy Białej Podlaskiej i jej okolic.

Przenikające się religie i wpływy różnych kultur sprzyjają pojawianiu się różnych form religijności. Prostota życia i szacunek dla wiary zdają się przenikać codzienność. W twórczej drodze autora podziw dla tych wartości okazał się bodźcem do podjęcia tematu.

Był 1986 rok. Artyści malarze z naszego regionu mieli na Grabarce plener. Pojechałem z nimi. Dokumentowałem plener w fotografii. Na Grabarce przeżyłem święto Spasa. Byłem nim zauroczony. Artyści wrócili, a ja zostałem. Dalej fotografowałem. Tamten pobyt zaważył na moich dalszych poszukiwaniach. Poznawałem prawosławie – jego kalendarz, liturgię, obrządek, ludzi. Prawosławie jest bardzo kolorowe – szaty, obrzęd, wnętrza świątyń. Czarno-białe zdjęcie odrywa człowieka od skupiania się na kolorze i podpowiada – zatrzymaj się, pomyśl, wejdź w świat duchowy – mówi Tadeusz Żaczek.

Tadeusz Żaczek – ukończył Politechnikę Częstochowską i Studium Fotografii. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest jednym najwybitniejszych fotografów zajmujących się dokumentowaniem polskiego prawosławia. Z fotografią związany jest zawodowo od ponad trzydziestu pięciu lat. Swoje prace prezentował podczas kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą. Uprawia fotografię dokumentalną, w której rejestruje związek człowieka z religią. Mieszka i pracuje w Białej Podlaskiej.

Tadeusz Żaczek, Duchowe pogranicze
Od 21 stycznia do 7 lutego 2016 roku
Wernisaż: 21 stycznia 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Jolanta Rycerska
Organizator: Narodowe Centrum Kultury
Galeria Kordegarda
Warszawa

Dodaj komentarz