• 2016-01-20

Jazda bez trzymanki przez polską historię

Agent gestapo, żołnierz AK, mitoman, kobieciarz, zdrajca, czyli prawdziwa historia Ludwika Kalksteina w styczniu na ponownie deskach Łaźni Nowej.

„Kalkstein/Czarne Słońce”, reż. Joanna Grabowiecka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kalkstein/Czarne Słońce”, reż. Joanna Grabowiecka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl Kalkstein/Czarne Słońce powstał w oparciu o historię Ludwika Kalksteina-Stolińskiego – Polaka o niemieckich korzeniach, żołnierza Armii Krajowej odznaczonego Krzyżem Walecznych, agenta gestapo odpowiedzialnego za wydanie Niemcom Stefana Grota-Roweckiego, współpracownika Urzędu Bezpieczeństwa, denuncjatora ludzi związanych z opozycją demokratyczną i Radiem Wolna Europa, a także badylarza, mitomana, kobieciarza, alkoholika, dwudziestowiecznego anty-Wallenroda, pisarza marynisty, scenarzysty, autora scenariusza popularnego serialu z gatunku płaszcza i szpady „Czarne chmury”.

To opowieść o człowieku, który za wszelką cenę pragnął sławy i bohaterstwa, a został największym zdrajcą w historii polskiego podziemia i powojennej Polski. Ludwik Kalkstein to Super Polish Hero à rebours. Jego życie, rozciągnięte niemal na cały XX wiek staje się dla twórców spektaklu punktem wyjścia do rozważań o Polsce, płynności takich pojęć jak patriotyzm, ojczyzna, bohaterstwo czy zdrada.

W sztuce Julii Holewińskiej znajdziemy Polskę z czasów II Wojny Światowej, z okresu komunizmu, ale także tę z XVII wieku i tę współczesną – za każdym razem pełną dumy, brawury, odwagi, ale też zaściankowości, zabobonów, cwaniactwa i zdrad. Kalkstein/Czarne Słońce to podróż bez trzymanki przez polską historię i współczesność pełną pomników i szamba, przez świat, w którym ideały toczą walkę z ciemną stroną słońca.

Reżyseria: Joanna Grabowiecka
Tekst: Julia Holewińska
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Maciej Zakrzewski
Ruch sceniczny: Magdalena Koza
Obsada: Matylda Baczyńska, Karolina Gibki, Natalia Kalita (gościnnie), Rafał Fudalej (gościnnie), Małgorzata Wojciechowska, Ireneusz Pastuszak, Andrzej Plata (gościnnie), Bogdan Słomiński (gościnnie), Tomasz Wiśniewski

Kalkstein /Czarne Słońce
Najbliższe spektakle 22, 23 i 24 stycznia 2016 roku
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie

Dodaj komentarz