• 2016-01-20

Huun-Huur-Tu zagra we Wrocławiu

24 kwietnia w Starym Klasztorze wystąpi zespół Huun-Huur-Tu, który rozsławił śpiew gardłowy ma całym świecie. Gwiazda wystąpi w ramach, obchodzącego w 2016 roku swoje 10 urodziny, Ethno Jazz Festivalu.

Huun-Huur-Tu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Huun-Huur-Tu (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 1992 roku Kaigal-ool Khovalyg, Alexander Bapa, Sayan Bapa i Albert Kuvezin, postanowili założyć kwartet Kungurtuk, którego celem miała być prezentacja tradycyjnych pieśni i muzyki tuwińskiej. Jednak szybko się okazało, że muzycy wychodzili poza tradycje i często prowadzali innowacje do starej muzyki. Wkrótce potem zmienili nazwę na Huun-Huur-Tu. Jest to w tej chwili najbardziej znany na świecie zespół z Tuwy.

W 1993 roku muzycy z Tuwy (w tym członkowie Huun-Huur-Tuu) pojechali do Stanów Zjednoczonych i wzięli udział w nagraniach takich muzyków i zespołów jak: Frank Zappa, Ry Cooder, the Chieftains, czy Kronos Quartet. Od 1993 roku zespół intensywnie koncertuje na całym świecie, ma także na koncie 9 płyt i kilkanaście nagranych wraz z innymi wykonawcami. Jak sami mówią, czują potrzebę nie tylko sprawiania, że piękna muzyka trwa, ale czują potrzebę wprowadzania do niej witalnych i ciekawych pomysłów. Tak stało się podczas współpracy z bułgarskim chórem Angelite, gdzie wysokie, charakterystyczne głosy Bułgarek, połączono ze śpiewem gardłowym.

Huun-Huur-Tu
24 kwietnia 2016 roku, godz. 20.00
Klub Stary Klasztor we Wrocławiu

Dodaj komentarz