• 2016-01-19

Silesia, Silentia. Premiera we wrocławskim Teatrze Współczesnym

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na premierę najnowszego spektaklu. Silesia, Silentia to sztuka na podstawie dramatu, Lidii Amejko i otrzymała trzecią nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Dramaturgicznym wtw://strefy_kontaktu 2016, którego organizatorami byli Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław. Prapremiera 23 stycznia.

„Silesia, Silentia”, reż. Marek Fiedor, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Silesia, Silentia”, reż. Marek Fiedor, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bohater Silesii, Silentii „płaszcz czarny, gabardynowy, męski, nosiciel świadomości swego Kreatora, żydowskiego krawca z Breslau, wiedzie nas w sztuce Amejko przez spory szmat (dobre słowo) dwudziestego stulecia. Nie jest więc nosicielem szczęścia na wzór Andersenowskich kaloszy […], lecz świadkiem epoki pieców i wędrówki ludów, protagonistą niedopasowań i nieskutecznych przebrań. Wyposażony przez Krawca w nadprzyrodzoną trwałość (…) przechodzi z rąk do rąk, a raczej gości najrozmaitsze istnienia, czasem cielesne, czasem, jak duch zmasakrowanego miasta, bezcielesne, lecz namacalne. Nigdy dotąd Amejko nie wyłożyła swej metafizyki nieistnienia tak jawnie. – fragment tekstu Jana Gondowicza napisanego dla „Dialogu” nr 1/2016.

Lidia Amejko  jest absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Od początku lat dziewięćdziesiątych zajmuję się pisaniem dramatów i prozy. Publikowała w czasopismach („Odra”, „Dialog”, hiszpańskim „Ade Teatro”) i antologiach dramatu polskiego wydanych w Polsce i zagranicą, w przekładach na niemiecki, czeski, bułgarski. W latach 2004-2006 była felietonistą miesięcznika „Dialog”, zebrane felietony – Żywoty świętych osiedlowych – opublikowało Wydawnictwo W.A.B., ukazały się także w przekładach na francuski i niemiecki. Wydała książkę Głośne historie. Jej sztuki (Gdy rozum śpi – włącza się automatyczna sekretarka. Rzecz o gadaniu, Męka Pańska w butelce, Dwadrzewko, Farrago, Nondum) oraz proza były realizowane w teatrach, w radio i telewizji w Polsce i zagranicą. Prowadziła warsztaty dramatopisarskie i zajęcia w warszawskim Teatrze Rozmaitości, na kulturoznawstwie Uniwersytetu Wrocławskiego, w Dolnośląskiej Szkole Wyższej Edukacji we Wrocławiu, na slawistyce Uniwersytetu w Bochum. Za Żywoty świętych osiedlowych otrzymała w 2007 roku Dolnośląską Nagrodę Literacką, Pióro Fredry, Srebrny Kałamarz, Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Tytuł ten był też nominowany do Nagrody Nike 2008.

Reżyseria i scenografia: Marek Fiedor
Kostiumy: Bajka Mourier
Muzyka: Tomasz Hynek
Inspicjentka, asystentka reżysera: Elżbieta Kozak
Obsada: Maciej Kowalczyk, Przemysław Kozłowski, Aleksandra Dytko, Maciej Tomaszewski, Zina Kerste, Renata Kościelniak, Elżbieta Golińska, Irena Rybicka, Michał Szwed, Jerzy Senator, Marek Kocot

Silesia, Silentia
Premiera 23 stycznia 2016 roku
Wrocławski Teatr Współczesny

Dodaj komentarz