• 2016-01-19

Same Suki w Warszawie

31 marca w warszawskiej Stodole odbędzie się koncert zespołu Same Suki, rewolucyjnej kobiecej formacji grającej folk – muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową; muzykę kobiet, które nie boją się sięgać do źródeł, żeby śpiewać swoim głosem o tym co tu i teraz.

Same Suki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Same Suki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zespół Same Suki wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób tradycyjne instrumenty akustyczne takie jak suka biłgorajska, fidel płocka, cajon, bendir, lira grecka. W połączeniu z nietradycyjnym wokalem, sięgającym m.in. po środki wyrazu charakterystyczne dla teatru, Same Suki opowiadają codzienne historie w zupełnie nietradycyjny sposób. Zespół powstał z radości życia, z pasji i pragnienia grania własnej, niczemu i nikomu niepodporządkowanej muzyki. Z chęci wyrażania siebie taką jaką się jest, bez cenzury. Z inspiracji muzyką źródeł i cudownym instrumentem jakim jest suka biłgorajska. Same Suki biorą się także z pięciu mocnych charakterów kobiet z różnych bajek muzycznych – ethno, klasyki, rozrywki, piosenki aktorskiej, muzyki ludowej. Mają w swoim dorobku kilka nagród na najważniejszych festiwalach folkowych w Polsce.

W maju 2012 roku Same Suki zdobyły nagrodę specjalną w konkursie Polskiego Radia Nowa Tradycja – sesje nagraniowe w studiu polskiego radia ufundowaną przez Program 2 Polskiego Radia. W czerwcu 2013 wygrały konkurs Dragon Folk Fest w Poznaniu zdobywając Złotą Fujarę. W grudniu 2013 zdobyły II miejsce oraz Nagrodę Publiczności na Scenie Otwartej festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie. W listopadzie 2013 roku otrzymały Nagrodę dla Najciekawszego Zespołu Polskiego Roku 2014 na festiwalu TransVocale we Frankfurcie nad Odrą / Słubicach. Teledysk do piosenki VillageAnka został Najlepszym Teledyskiem Folkowym roku 2014. W październiku 2013 roku ukazał się debiutancki album Niewierne.

Skład zespołu:

  • Magdalena Wieczorek – Duchewicz – wokal
  • Helena Matuszewska – suka biłgorajska, rebab turecki, skrzypce
  • Marta Sołek – suka biłgorajska, fidel płocka, lira grecka
  • Justyna Meliszek – wiolonczela
  • Patrycja Napierała – bendir, cajon, instrumenty perkusyjne

Same Suki 
31 marca 2016 roku, godz. 19.00
Klub Stodoła w Warszawie

Dodaj komentarz