Białoszewski zebrany

Już dziś ukazuje się pierwszy tom Utworów zebranych Mirona Białoszewskiego, gromadzący cztery najwcześniejsze zbiory wierszy poety: Obroty rzeczyRachunek zachciankowyMylne wzruszenia oraz Było i było.

Miron Białoszewski, „Utwory zebrane”, tom 1 – okładka (źródło: materiały prasowe)

Miron Białoszewski, „Utwory zebrane”, tom 1 – okładka (źródło: materiały prasowe)

Debiut książkowy Mirona Białoszewskiego  Obroty rzeczy (1956) zawiera wybór wierszy z obfitego, niepublikowanego dorobku, dokonany przez Artura Sandauera. Następne tomiki – Rachunek zaściankowy (1959), Mylne wzruszenia (1961), Było i było (1965) – kontynuują poszukiwania własnego poetyckiego wyrazu. Każda z tych książek stanowi nowy etap twórczości, mimo że, jak pisał poeta, „to jest dalszy ciąg tego samego Białoszewskiego”. Niepowtarzalny ton tych wierszy polega na precyzji i zarazem programowej niedbałości, kunsztowności i kolokwialności, abstrakcji i konkrecie, elitarności i plebejskości. Dziennik poetycki Było i było jest ostatnim elementem, kończącym pierwszy okres twórczości Białoszewskiego. Jak pisał: „nie ma podziału między życiem a pisaniem. Wszystko może wejść, co się zdarza w życiu”.

Kolejnym etapem życiopisania Białoszewskiego są tomy prozy.

Miron Białoszewski, fot. Wojciech Stan (źródło: materiały prasowe)

Miron Białoszewski, fot. Wojciech Stan (źródło: materiały prasowe)

najpełniejsze życie kocownicze

napad na nierobienie z osłupiająca oszczędności w słup nocujący dzień i noc ten sam co ta sama świadomość wiedzieć a się nie ruszać

Miron Białoszewski, Utwory zebrane, tom 1
Premiera: 19 stycznia 2016 roku
Państwowy Instytut Wydawniczy

Dodaj komentarz