• 2016-01-19

Juliusz Cezar w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Polityczny spisek, zabójstwo dyktatora, wojna domowa – sięgając po historię zamachu na rzymskiego dyktatora Juliusza Cezara i opisując konsekwencje tego wydarzenia, Shakespeare opowiadał o grożącej Anglii wojnie domowej i społeczeństwie skazanym na katastrofę. Premiera Juliusza Cezara w Teatrze Powszechny w Warszawie.

„Juliusz Cezar”, reż. Barbara Wysocka, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Juliusz Cezar”, reż. Barbara Wysocka, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl Barbary Wysockiej to obraz współczesnej rzeczywistości politycznej, tworzonej przez bezwzględnych polityków żądnych władzy, lecz nieprzygotowanych do jej odpowiedzialnego sprawowania, a także obraz obywateli, zakładników politycznego przewrotu, którymi łatwo manipulować za pomocą spreparowanych argumentów i rozdawnictwa publicznych pieniędzy. To wizja polityki, gdzie podstawowym paliwem jest trup władcy, nad którym wypowiada się słowa takie jak Wolność, Honor, Ojczyzna – tak długo, aż zmienią się w złowieszczo brzmiący polityczny frazes.

Barbara Wysocka – aktorka, reżyserka. Absolwentka Wydziałów Aktorskiego i Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Wcześniej studiowała grę na skrzypcach w Hochschule für Musik we Freiburgu. W latach 2004-2014 związana ze Starym Teatrem w Krakowie. Wielokrotnie nagradzana za swoje role i spektakle (Judyta w Księdzu Marku, Agnieszka w 8 Dniu Tygodnia, Kassandra w Odprawie Posłów Greckich, Aleksandra Billewiczówna w Trylogii, Szapocznikow. Stan nieważkości, Chopin bez fortepianu). Współpracowała z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Maxim Gorki Theater oraz Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie. Reżyserowała w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Teatrach Polskim we Wrocławiu i Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Narodowym w Warszawie, w Kammerspiele oraz w Bayerische Staatsoper w Monachium. Laureatka Paszportu „Polityki” za rok 2009.W grudniu 2015 Barbara Wysocka otrzymała główną nagrodę aktorską Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” za rolę Idalii w spektaklu Fantazy. Współtworzy grupę artystyczną Centrala.

Przekład: Stanisław Barańczak
Reżyseria: Barbara Wysocka
Dramaturgia: Tomasz Śpiewak
Scenografia: Barbara Hanicka
Kostiumy: Julia Kornacka
Reżyseria światła: Artur Sienicki
Asystentka reżysera: Marta Aksztin
Asystentka kostiumografa: Kornelia Dzikowska
Inspicjentka: Barbara Sadowska
Obsada: Anna Moskal, Barbara Wysocka, Arkadiusz Brykalski, Michał Czachor, Grzegorz Falkowski, Michał Jarmicki , Mateusz Łasowski

Juliusz Cezar
Premiera 23 stycznia 2016 roku
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

 

William Shakespeare

przekład: Stanisław Barańczak

reżyseria: Barbara Wysocka

dramaturgia: Tomasz Śpiewak

scenografia: Barbara Hanicka

kostiumy: Julia Kornacka

reżyseria światła: Artur Sienicki

asystentka reżysera: Marta Aksztin

asystentka kostiumografa: Kornelia Dzikowska

inspicjentka: Barbara Sadowska

obsada: Anna Moskal, Barbara Wysocka, Arkadiusz Brykalski, Michał Czachor, Grzegorz Falkowski, Michał Jarmicki , Mateusz Łasowski

Dodaj komentarz