• 2016-01-18

Premiera W małym dworku Stanisława Ignacego Witkiewicza

W Olsztynie premiera. Teatr im. Stefana Jaracza zaprasza na spektakl W małym dworku, na podstawie tekstu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Reżyseruje Krzysztof Rekowski.

„W małym dworku”, reż. Krzysztof Rekowski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„W małym dworku”, reż. Krzysztof Rekowski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akcja dramatu rozgrywa się w fikcyjnym majątku, gdzie świat realny miesza się z surrealistycznym. W dworku mieszkają wdowiec Dyapanazy Nibek, jego córki, służba, oraz kuzyni Aneta i Jęzory. Pewnego dnia pojawia się jeszcze jeden lokator – duch zmarłej matki – Anastazji. Domownicy wydają się niewzruszeni zjawą, do czasu kiedy ta zdradza sekrety swojego ziemskiego życia, które znacząco odbiegają od wersji głoszonej przez jej męża Dyapanazego. Na polecenie matki, córki wypijają truciznę, w następstwie czego ich ojciec popełnia samobójstwo. Finałowe, cztery trupy odchodzą w zaświaty. Pozostali domownicy, niewzruszeni całą sytuacją, żyją dalej. Witkacy napisał nowoczesny utwór dramatyczny w opozycji do przestarzałego, jego zdaniem, tekstu Tadeusza Rittnera W małym domku. Chciał udowodnić wyższość swojej koncepcji Czystej Formy, nowoczesnego teatru nad starym dramatem realistycznym, teatrem XIX wiecznym.

Reżyseria: Krzysztof Rekowski
Scenografia i kostiumy: Maciej Chojnacki
Muzyka: Marcin Mirowski
Ruch sceniczny: Filip Szatarski
Obsada: Alicja Baran, Marta Jaszewska, Monika Łyżwa, Dorota Puziuk, Joanna Świrska, Magdalena Wojtacha, Mikołaj Kwiatkowski, Darian Wiesner

W małym dworku
Premiera 23 stycznia 2016 roku
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Dodaj komentarz