Portrety fotograficzne Gisèle Freund jeszcze przez tydzień

Wystawę 280 sławnych zdjęć autorstwa Gisèle Freund (1908–2000), jednej z najciekawszych fotografek XX wieku, autorki ikonicznych portretów pisarzy, poetów i artystów ubiegłego stulecia, można jeszcze przez tydzień oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.

James Joyce w swoim mieszkaniu przy Rue Edmond Valentin, Paryż 1939, © bpk / IMEC, Fonds MCC / Gisèle Freund (źródło: materiały prasowe MNK)

James Joyce w swoim mieszkaniu przy Rue Edmond Valentin, Paryż 1939, © bpk / IMEC, Fonds MCC / Gisèle Freund (źródło: materiały prasowe MNK)

280 barwnych i czarno-białych fotografii układa się w 14 rozdziałów. Punktem centralnym są osobowości świata literatury, wśród nich André Malraux i delegaci na Pierwszy Międzynarodowy Kongres Pisarzy w Obronie Kultury w Paryżu w 1935 roku: Simone de Beauvoir i Jean-Paul Sartre, James Joyce, Vladimir Nabokov, Virginia i Leonard Woolfowie, André Breton, Pablo Neruda.

Po raz pierwszy można zobaczyć wykonane przez Gisèle Freund zdjęcia Waltera Benjamina, uzupełnione w tym rozdziale wystawy o faksymile listów wymienianych przez tych dwoje paryskich imigrantów oraz inne wybrane dokumenty z Archiwum Waltera Benjamina w berlińskiej Akademie der Künste. Kolejne rozdziały poświęcone zostały m.in. reportażom, np. z paryskiej biblioteki z 1937 roku czy wykonanym w 1950 roku, do dzisiaj fascynującym, ujęciom Evy Peron, które wywołały dyplomatyczny skandal.

Dobry fotograf musi czytać twarz jak książkę, musi wyłapać wszystko to, co znajduje się między wersami, musi czuć i rozumieć formę, aby oddać jej ducha poprzez światło i cień. Zbliżyć do siebie ludzi – to dla mnie najwartościowsze zadanie fotografii – pisała Gisèle Freund.

Więcej o wystawie w serwisie Wydarzenia.o.pl
Dorota Groyecka o wystawie w serwisie Magazyn.o.pl

Gisèle Freund. Sceny fotograficzne i portrety
Od 22 października 2015 roku do 24 stycznia 2016 roku
Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny

Dodaj komentarz