• 2016-01-18

Drzewa

30 października 2015 roku premierę miała płyta Drzewa krakowskiej grupy Gadabit, która wychodząc od hip-hopu sięga po różne środki i miesza style. Taka zabawa konwencjami jest odważna, ale i udana. Jej wypadkową jest fusion o dużym stopniu odrębności od hip hopowego mainstream’u.

Gadabit, „Drzewa” – okładka albumu (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Gadabit, „Drzewa” – okładka albumu (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Potencjał drzemiący w Gadabicie przekonał do udziału w projekcie uznanych muzyków z pozornie odrębnych środowisk. Trójka młodych ludzi zaraziła swą wizją artystyczną, m.in. Kubę Płużka – wyróżniającego się na rodzimej scenie pianistę jazzowego (nominacja w konkursie Fryderyk 2014), światowej klasy mezzosopranistkę Magdę Niedbałą, znaną wokalistkę folkową Joannę Słowińską czy pioniera polskiej sceny hip hop – Dj’a Feel-X’a. Niecodzienna fuzja stylów i dwudziestu dwóch (!) muzycznych osobowości złożyły się na unikalny charakter płyty, silnie wyróżniający zespół na polskiej scenie hip-hopowej.
Album Drzewa zawiera 20 utworów balansujących stylistycznie na pograniczu hip-hopu, reggae, bluesa, jazzu, world music, z dostrzegalnymi wpływami folku czy klasyki. W efekcie powstała barwna mieszanka stylistyczna, okraszona wyjątkowym kunsztem wykonawczym i aranżacyjnym, którą dopełnia niebanalna rapowa narracja.

Gadabit od początku 2007 roku bardzo aktywnie działa na krakowskiej scenie muzycznej. Zagrał dotąd kilkadziesiąt koncertów, dzieląc scenę z takimi wykonawcami jak: Tede, Fokus, Peja, donGuralesko, Łona & Webber, Grubson, Rahim czy Kaliber 44. Istotnymi osiągnięciami zespołu są: występ podczas Uprising Reggae Festival 2009 w Bratysławie, kwalifikacja do finału festiwalu FAMA 2010, pierwsze miejsce w ogólnopolskim turnieju Reggae Rap Liga 2015, czego efektem był występ przed wielotysięczną publicznością podczas Rap Reggae Festiwalu w Chorzowie.

Gadabit | Drzewa
30 października 2015 roku
Dom Wydawniczy For Tune®

Dodaj komentarz