• 2016-01-18

Dziewczyna z portretu

Do kin wchodzi nowy film zdobywcy Oscara Toma Hoopera – Dziewczyna z portretu. W rolach głównych zobaczymy nagrodzonego Oscarem za Teorię wszystkiego Eddiego Redmayne’a i Alicię Vikander (oboje nominowani do tegorocznych Oscarów). Premiera 22 stycznia.

„Dziewczyna z portretu”, reż. Tom Hooper (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Dziewczyna z portretu”, reż. Tom Hooper (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Dziewczyna z portretu to wstrząsająca opowieść o niezwykłej parze duńskich artystów – Gerdzie i Einarze Wegenerach. Gerda była utalentowaną rysowniczką i malarką, największą popularność przyniosły jej prace o charakterze erotycznym. Na pewnym etapie jej kariery do obrazów i rysunków w kobiecym przebraniu zaczął jej pozować mąż – Einar. Stało się to początkiem wielkiej transformacji mężczyzny, który odkrył w sobie kobietę. Einar Wegener jest pierwszym znanym przypadkiem chirurgicznej zmiany płci (1930 r.). Po transformacji stał się Lili Elbe. Na każdym etapie zmiany wiernie towarzyszyła mu Gerda.

Podstawą filmu była bestsellerowa powieści Davida Ebershoffa The Danish Girl. Oprócz Redmayne’a i Vikander, w filmie zobaczymy Amber Heard i znanego z serii przygód o Jamesie Bondzie Bena Whishawa.

Para głównych odtwórców: Alicia Vikander oraz Eddie Redmayne otrzymali nominacje min do Oscarów Złotych Globów i nagród BAFTA w kategoriach najlepsza aktorka drugoplanowa i najlepszy aktor pierwszoplanowy. O statuetki ubiega się również Alexandre Desplat nominowany za najlepszą muzykę.

Reżyseria: Tom Hooper
Scenariusz: Lucinda Coxon
Zdjęcia: Danny Cohen
Muzyka: Anders Nygaard

Dziewczyna z portretu
Premiera 22 stycznia 2016 roku
United International Pictures

Dodaj komentarz