• 2016-01-16

Tomasz Cymerman Teatr Meta-codzienny. Kajzar. Inspiracje.

Na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego odbędzie się pokaz filmu oraz spotkanie z publicznością twórców i uczestników performansu Tomasza Cymermana Teatr Meta-codzienny. Kajzar. Inspiracje. prezentowanego w październiku 2015 roku.

Tomasz Cymerman „Teatr Meta-codzienny. Kajzar. Inspiracje.”, fot. Marek Maziarz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Cymerman „Teatr Meta-codzienny. Kajzar. Inspiracje.”, fot. Marek Maziarz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na pokaz filmowego zapisu performansu Teatr Meta-codzienny. Kajzar. Inspiracje. To zdarzenie teatralne inspirowane było manifestami Helmuta Kajzara i jego akcją performatywną zrealizowaną we wrocławskiej galerii Awangarda BWA w 1981 r. Tomasz Cymerman, pomysłodawca i reżyser performansu, 17 października 2015 roku ulokował publiczność w tej samej przestrzeni, aby obserwowała działania uliczne rozgrywające się przed oknami obydwu witryn galerii. W akcji uczestniczyli aktorzy WTW i wolontariusze.

Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z Tomaszem Cymermanem i wykonawcami akcji. Materiał filmowy przygotował Sabin Kluszczyński. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało.

Zaaranżowane wydarzenia zostały wplecione w codzienność zwykłej ulicy, aby znieść granicę między teatrem a rzeczywistością, by wyłuskać z życia jego teatralność, by to, czego nie zauważamy na co dzień, nagle zaczęło znaczyć, przykuwać uwagę.

„Chcę złapać to, co dostrzegamy rzadko, na przykład kiedy nagle coś zatrzymuje nas w popłochu i stajemy wobec bezgranicznej obcości świata wokół nas” – mówił Tomasz Cymerman.

Tomasz Cymerman. Teatr Meta-codzienny. Kajzar. Inspiracje.
Pokaz 18 stycznia 2016 roku
Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

Dodaj komentarz