• 2016-01-16

Ich czworo – premiera ostatniego spektaklu Marcina Wrony w serwisie Ninateka

Jedną z najbardziej znanych komedii Gabrieli Zapolskiej – Ich czworo w telewizyjnej adaptacji Marcina Wrony będzie można oglądać w sieci. Narodowy Instytut Audiowizualny udostępni online spektakl z udziałem m.in. Małgorzaty Kożuchowskiej, Artura Żmijewskiego, Agaty Buzek i Mai Ostaszewskiej.

„Ich czworo”, reż. Marcin Wrona, Fot. TVP S.A./J.Bogacz (źródło: materiały prasowe)

„Ich czworo”, reż. Marcin Wrona, Fot. TVP S.A./J.Bogacz (źródło: materiały prasowe)

Po blisko 40 latach od ostatniej realizacji w Teatrze Telewizji tej „tragedii ludzi głupich w III aktach”, jak o Ich czworo pisała sama Zapolska, sztuka wróciła na ekrany. Był to także ostatni spektakl zrealizowany przez Marcina Wronę. Gabriela Zapolska wnikliwie przyglądała się społeczeństwu swoich czasów. Obnażała ukryte pod fasadą dobrego obyczaju prawdziwe charaktery, intencje i słabości bohaterów. Klasyczne teksty Zapolskiej wciąż cieszą się zainteresowaniem publiczności teatralnej, ucząc i bawiąc jednocześnie.

W mojej adaptacji chciałbym oprzeć się na oryginalnym tekście, który potrzebuje małych korekt, w większości scen – drobnych i precyzyjnych skrótów. Czas akcji Ich czworo to okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Chciałbym postawić mocny akcent na ten świąteczny nastrój, czas przeznaczony na pielęgnację więzi rodzinnych, które to u Zapolskiej zostają poddane ciężkiej próbie. Moim zamiarem jest, by razem z innymi współtwórcami spektaklu, stworzyć odwołanie do archetypicznej ikoniczności Świąt. Punktem wyjścia jest czas powstania tej komedii, czyli 1907 r. – pomieszany ze światem niczym z Opowieści Wigilijnej Dickensa oraz nowoczesnego, skomercjalizowanego Merry Xmass – rzeczywistości, jak z bożonarodzeniowej lub sylwestrowej pocztówki. Ta eklektyczność dotyczyć będzie również kostiumów i charakteryzacji (…). Postaci będą wyestetyzowane, jak z reklamy, czy witryny bogatego domu handlowego. Wręcz idealne. W to wszystko wpuścimy grupę kolędników, którzy ubarwią swoją obecnością i świąteczną muzyką niektóre ze scen (…). – mówił Marcin Wrona o swoim spektaklu.

W role bohaterów komedii wcielili się: Małgorzata Kożuchowska, Artur Żmijewski, Agata Buzek, Mariusz Ostrowski, Maja Ostaszewska, Aniela Łoniewska. Autorem zdjęć do spektaklu jest Marcin Koszałka.

Ich czworo dołączy do kilkudziesięciu spektakli teatralnych dostępnych online w Ninatece. Już teraz całkowicie legalnie i bez reklam można tam oglądać m.in. najnowszą realizację Dam i huzarów Fredry, sztuki przeniesionej na ekran przez Krystynę Jandę ze znakomitą rolą Andrzeja Grabowskiego w roli Majora czy spektakl Teatru Telewizji Karski w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz. Ponadto, z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce NInA udostępnił w sieci wyjątkową Kolekcję teatralną, zawierającą największe dzieła polskiego teatru audiowizualnego, od lat 50. po czasy współczesne, takich twórców jak: Erwin Axer, Aleksander Bardini, Adam Hanuszkiewicz, Jerzy Grzegorzewski, Zygmunt Hübner, Włodzimierz Staniewski, Konrad Swinarski, Andrzej Wajda, Aleksander Zelwerowicz, Krzysztof Warlikowski czy Grzegorz Jarzyna.

Ich czworo
Narodowy Instytut Audiowizualny, Teatr Telewizji TVP

Dodaj komentarz