• 2016-01-16

Zimowy Green Zoo Festival

Między 29 stycznia a 4 lutego odbędzie się Zimowy Green ZOO Festival. W jego ramach zagrają Ben Caplan & The Casual Smokers, Yung i Zdrowie oraz Jerusalem in My Heart. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Krakowie, jednak Ben Caplan & The Casual Smokers zawitają również do Warszawy.

Ben Caplan, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ben Caplan, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ben Caplan

Ben Caplan to charyzmatyczny zaklinacz i niszczyciel pianin. Szaleniec i szczery poeta. Poruszyciel delikatnych akordów, miłośnik pogiętych i połamanych melodii. Jest więcej niż jedną historią. Wydaje swój drugi studyjny album, ale zdążył już podbić serca ludzi w wielu krajach, w których koncertował – od Australii przez Europę aż po rodzimą Północną Amerykę. Jego surowe i wielowarstwowe tony przecinają zatłoczone sale, a potężny głos grzmi mocniej niż hałaśliwe tłumy. Czasami mikrofon wydaje się być tu zbędny.

Yung

W Skandynawskich społeczeństwach obowiązuje zwyczajowy sposób zachowania, określany jako Prawo Jante, który nakazuje jednostce umniejszać swoje indywidualne dokonania, wtapiać się i wspierać grupę. Muzyka Duńskiego zespołu Yung, jest krzyczącą repliką dla tego sposobu bycia, dźwiękiem młodych obrazoburców walczących z wynikającą z niego apatią. Dowodzona przez 21 letniego Mikkela Holma Silkjæra załoga, wywodzi się z Aarhus, drugiego co do wielkości duńskiego miasta, dużego portu i miasta uniwersyteckiego, idealnego miejsca do szukania wspólnych pomysłów podszytych industrialnym charakterem tego miejsca. W zeszłym roku Yung wydał album These Thoughts Are Like Mandatory Chores i stał się kolejnym ambasadorem szybko rosnącej undergroundowej sceny swojego kraju. Potężne gitary, chropowaty przester i rozpędzające się rytmy, natarczywe aż do poczucia niecierpliwości, pokazujące jak niepokój i gniew potrafią być paliwem dla artystycznej ekspresji.

Jerusalem in My Heart 

Projekt z pogranicza happeningu audiowizualnego pod nazwą Jerusalem In My Heart funkcjonuje od 2005 roku. Od początku główną rolę odgrywa w nim muzyk i producent Radwan Ghazi Moumneh – Libańczyk od wielu lat związany z niezależną sceną muzyczną w Montrealu. Moumneh związany jest również ze sceną muzyki eksperymentalnej w Bejrucie, gdzie co roku spędza parę miesięcy. Występy Jerusalem in My Heart stoją pod znakiem nieustającej zmiany. Na ogół tworzyło je od 2 do 24 uczestników, włączając najczęściej elementy teatralne i projekcje wideo. Elementem spajającym koncerty był zawsze śpiew oraz wybuchowa wrażliwość muzyczna Moumneha. Warto zaznaczyć, że artysta aż do 2012 roku wzbraniał się przed rejestrowaniem nagrań projektu.

Od strony muzycznej projekt Jerusalem in My Heart to także próba łączenia różnych historii. Na wydanym w 2013 roku albumie Mo7it Al-Mo7it możemy usłyszeć nowoczesność, eksperymenty i elektronikę, ale też tonacje, muzyczne skale, melizmat i brzmienie tradycyjnych instrumentów zaczerpnięte z muzyki arabskiej, a wszystko to nagrane z punkrockowym sznytem.

Obecnie Jerusalem in My Heart ma charakter audiowizualnego duetu. Radwan Ghazi Moumneh odpowiada za muzykę, a Charles-André Coderre, montrealski filmowiec, prezentuje własnoręcznie stworzone projekcje wizualne, wykorzystując często specyfikę miejsca, w którym odbywają się występy.

Program:

  • 29 stycznia – Ben Caplan & The Casual Smokers, Cafe Kulturalna w Warszawie
  • 30 stycznia – Ben Caplan & The Casual Smokers, Klub RE w Krakowie
  • 2 lutego – Yung + Zdrowie,  Szpitalna 1 w Krakowie
  • 4 lutego – Jerusalem in My Heart, Betel w Krakowie

Zimowy Green ZOO Festival
Od 29 stycznia do 4 lutego 2016 roku
Organizator: Front Row Heroes
Kraków, Warszawa

Dodaj komentarz