Przebudzenie na inaugurację ESK we Wrocławiu

Trzy dni Weekendu Otwarcia (od 15 do 17 stycznia 2016 roku) wypełnione ponad setką wydarzeń kulturalnych zainaugurują rok Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. W niedzielnym finale tysiące osób weźmie udział w Przebudzeniu – jednym z najliczniejszych i najbardziej spektakularnych pochodów w historii miasta.

Próba muzyków, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 (źródło: materiały prasowe)

Próba muzyków, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 (źródło: materiały prasowe)

Reżyserem realizowanej z wielkim rozmachem Ceremonii Otwarcia jest Chris Baldwin, kurator ESK do spraw performance, artysta, który ma na swoim koncie reżyserię wielkich wydarzeń plenerowych w całej Europie. Ceremonia rozpocznie się w niedzielę 17 stycznia w czterech dzielnicach Wrocławia. Z zajezdni tramwajowej Dąbie, zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdni Popowice i z Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego ruszą do Rynku pochody mieszkańców i artystów. Poprowadzą je cztery Duchy Wrocławia: Duch Wielu Wyznań, Duch Innowacji, Duch Odbudowy i Duch Powodzi, które w zaaranżowanej scenerii opowiedzą o wielokulturowej, niezwykłej historii miasta. Projektantem kilkumetrowych instalacji czerech duchów jest francuski artysta wizualny Philippe Geffroy.

Finał Przebudzenia nastąpi po spotkaniu się czterech Duchów, mieszkańców oraz artystów w sercu miasta. Rynek przejdzie artystyczną transformację, w wyniku której nawet okoliczne budynki staną się scenami i elementami scenografii. Widowisko wizualno-muzyczne – punkt kulminacyjny Przebudzenia – będzie przedstawieniem z niezwykłą scenografią, bajecznymi elementami wizualnymi, zaskakującym formą spektaklem z udziałem tysięcy artystów. Scenariusz widowiska opiera się na połączeniu pracy reżyserów sztuk wizualnych, tancerzy, aktorów, muzyków, performerów i aktywnego udziału mieszkańców Wrocławia. O skali przedsięwzięcia świadczą liczby ponad 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy, około 300 rowerzystów. Podczas ceremonii pojawi się 30 instalacji świetlnych, 30 gigantycznych marionetek i pięć tramwajów. Reżyserzy Przebudzenia przygotowali mnóstwo artystycznych niespodzianek i „zwrotów akcji”.

W trwających od prawie roku przygotowaniach do Wielkiego Otwarcia uczestniczą polscy i zagraniczni artyści, setki osób związanych z formalnymi i nieformalnymi centrami kultury oraz lokalną społecznością. Jednak organizatorzy przedsięwzięcia wskazują przede wszystkim na aktywny udział wrocławian, którzy podejmując wyzwanie, stworzą kulturalny pochód mieszkańców.

Weekend otwarcia ESK Wrocław 2016, próba, fot. Filip Basara (źródło: materiały prasowe)

Weekend otwarcia ESK Wrocław 2016, próba, fot. Filip Basara (źródło: materiały prasowe)

Przebudzenie poprzedzi kulturalne święto, które rozpocznie się w piątek 15 stycznia. W czasie 3 dni zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych, tak by każdy znalazł coś dla siebie. Najważniejsze z nich to wystawa prac legendarnego hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy (w BWA Awangarda, wernisaż 15 stycznia) i ekspozycja Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award, dzięki której poznamy najlepsze realizacje światowej architektury (Muzeum Architektury, wernisaż 16 stycznia). ESK zaprasza także na trzydniowy projekt Mercouri/Xenakis obejmujący wystawę, koncerty i spektakl poświęcone twórczości Iannisa Xenakisa – legendarnego greckiego architekta i kompozytora – oraz Melinie Mercouri – greckiej aktorce, minister kultury i pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury. W sobotę (16 stycznia) Europejska Stolica Kultury zaprosi do „Muzeum Marzeń”. We wrocławskim Muzeum Narodowym reżyser Jacqueline Kornmüller wraz z gwiazdami literatury i teatru oraz tancerzami pokaże dziewięć kameralnych przedstawień inspirowanych dziełami sztuki.

„Przebudzenie” – montaż duchów, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 (źródło: materiały prasowe)

„Przebudzenie” – montaż duchów, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 (źródło: materiały prasowe)

Ceremonia Otwarcia pt. Przebudzenie jest częścią projektu o nazwie Kwartet Flow autorstwa Chrisa Baldwina. Projekt obejmuje cztery angażujące mieszkańców miasta spektakularne wydarzenia, które opowiadają historię tożsamości kulturowej Wrocławia. Pierwszy z nich, Mosty (czerwiec 2015), był największym w Europie jednodniowym performansem, w którym uczestniczyło 22 tysięcy osób. 27 wrocławskich mostów i kładek zamieniło się wtedy w sceny teatralne, przestrzenie koncertowe i pracownie plastyczne. Kolejną część stanowi Przebudzenie. A 11 czerwca 2016 roku na nabrzeżach Odry będzie można zobaczyć koncerty, spektakle i happeningi, które złożą się na Flow – performance opowiadający o budowie, zniszczeniu i powojennym odradzaniu się Wrocławia. Zwieńczeniem kwartetu będzie Niebo – ceremonia zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. To wielkie wydarzenia artystyczne roku 2016 opowiadające o historii Wrocławia i odkrywające go na nowo z perspektywy współczesnej Europy.

ESK Wrocław 2016: Ćwiczenie w ostentacji – rozmowa z Adamem Chmielewskim, głównym autorem aplikacji Wrocławia o tytuł ESK 2016

Wydarzenia inaugurujące ESK 2016:

Weekend Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury
Od 15 do 17 stycznia 2016 roku
Wrocław

Dodaj komentarz