• 2016-01-15

Pięć ostatnich lat – premiera w Teatrze Muzycznym ROMA

Jedno małżeństwo, dwoje aktorów i pięć lat burzliwej miłości. Musical przedstawia niezwykłą historię pełną romantycznych uniesień i niespodziewanych zwrotów akcji, której dramaturgię podkreśla wspaniała muzyka. Premiera Pięciu ostatnich lat odbędzie się 16 stycznia na deskach Novej Sceny TM ROMA.

„Pięć ostatnich lat”, reż. Wojciech Kepczyński, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pięć ostatnich lat”, reż. Wojciech Kepczyński, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pięć ostatnich lat to amerykański musical, który miał premierę w 2001 roku w Chicago. Autorem muzyki i tekstów piosenek jest Jason Robert Brown. W roku 2002 po premierze off-Broadway spektakl otrzymał nagrodę Drama Desk Award za wybitną muzykę i teksty, a także kilka nominacji do innych nagród (Lucille Lauter Award, Outer Critics Circle Awards). Musical cieszył się również ogromną popularnością w Anglii, Francji, Grecji, Singapurze, Australii i na Filipinach. W roku 2014 na jego podstawie powstał pełnometrażowy film, w którym główne role zagrali: Anna Kendrick i Jeremy Jordan (premiera na Toronto Film Festival). Według krytyków była to najlepsza rola Anny Kendrick w jej dotychczasowej karierze. W obsadzie musicalu wystawianego przez Teatr ROMA, w dwóch głównych rolach zobaczymy naprzemiennie: Weronikę Bochat/Natalię Krakowiak oraz Rafała Drozda/Łukasza Zagrobelnego.

Pięć ostatnich lat to jednoaktowa, kameralna historia pewnego małżeństwa. Dwoje bohaterów – Cathy, aspirująca aktorka i Jamie, powieściopisarz – opowiadają o swoim pięcioletnim związku, który kończy się rozstaniem. Ciekawym pomysłem symbolizującym ich oddalenie i niemożność porozumienia się, jest pewien formalny zabieg dramaturgiczny: Jamie opowiada całą historię w porządku chronologicznym, od pierwszego spotkania z Cathy, ona zaś zaczyna całą rzecz od końca. W połowie opowieści ich narracja na moment spotyka się, by za chwilę znów pobiec w przeciwnych kierunkach. Dramaturgię historii doskonale oddaje muzyka, która w niezwykle emocjonalny sposób oddaje charakter bohaterów i koleje przemian ich związku. Niezwykle ważną rolę w tej inscenizacji odgrywa też pomysłowa scenografia i efektowna gra świateł.

Reżyseria: Wojciech Kępczyński
Przekład: Michał Wojnarowski
Kierownictwo muzyczne: Jakub Lubowicz
Asystent reżysera i choreografia: Agnieszka Brańska
Scenografia: Grzegorz Policiński
Kostiumy i stylizacje: Dorota Sabak
Przygotowanie wokalne: Lena Zuchniak, Jacek Kotlarski
Projekcje: Adam Keller
Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
Programowanie świateł: Jan Scheiner
Kierownictwo produkcji: Ewa Bara

Pięć ostatnich lat
Premiera 16 stycznia 2016 roku
Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie

Dodaj komentarz