• 2016-01-15

Krajobraz minimalny

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Sandomierzu zaprasza na wystawę Paweł Opaliński – Krajobraz minimalny. Wernisaż i spotkanie z artystą odbędą się 15 stycznia.

Paweł Opaliński, „Krajobraz minimalny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Opaliński, „Krajobraz minimalny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krajobraz minimalny to zbiór obrazów będących według autora pretekstem do uruchomienia w naszej świadomości zapisanych w pamięci emocji i archetypów związanych z percepcją krajobrazu. Krajobraz jako istotny element naszej rzeczywistości wyzwala w nas emocje: poczucie piękna, radość, zadumę, tęsknotę za utraconym rajem. Widok elementów utrwalanych w zbiorowej świadomości człowieka przez setki lat stanowi sygnał do uruchomienia odczuć, wspomnień oraz wyobrażeń.

Zespół minimalnych fragmentów krajobrazu – poziomej linii horyzontu, pionowych linii drzew, sinusoidy czy paraboli pofałdowania płaszczyzny terenu, poprzez ich wielokrotność i zachodzące między nimi napięcia, staje się kodem. Opaliński zajmując się od lat projektowaniem graficznym i prowadząc badania dotyczące wpływu grafiki na percepcję komunikatu wizualnego, sformułował teorię, że o emocjonalności obrazu decydują składniki elementarne (minimalne) – proporcje zawartości pionów i poziomów czy kształtów agresywnych i łagodnych.

Paweł Opaliński – jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni projektowania grafiki wydawniczej. W 2011 roku Obronił doktorat w łódzkiej ASP w 2011 roku. Autor kampanii reklamowych i projektów grafiki wydawniczej, ilustrator i fotografik. Członek ZPAF od 2008 roku. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia za twórczość fotograficzną. Wykłada na Europejskim Wydziale Sztuk AFIBV w Warszawie, w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi oraz Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 Paweł Opaliński, Krajobraz minimalny
Od 15 stycznia do 7 lutego 2016 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Sandomierz

Dodaj komentarz