Wirtuozi w kinie

19 stycznia w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się wykład Wirtuozi w kinie, który poprowadzi Iwona Sowińska. Franciszek Liszt, Ignacy Paderewski (w swym jedynym aktorskim występie), Władysław Szpilman, Clara Wieck, David Helfgott – wybitni wirtuozi fortepianu jako bohaterowie filmów? Tematem wykładu będą filmowe wizerunki muzyków.

Iwona Sowińska, wykład „Wirtuozi w kinie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwona Sowińska, wykład „Wirtuozi w kinie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Życie i sztuka wybitnych pianistów od zawsze inspirują artystów innych dziedzin, również filmowców. Franciszek Liszt i jego biografia stały się tematem filmu Lisztomania w reżyserii Kurta Russela z 1975 roku, który nadał kompozytorowi cechy współczesnej gwiazdy rocka. Gra Ignacego Paderewskiego w Sonacie księżycowej z 1937 roku (reż. Lothar Mendes) stała się tłem dla rozwijającego się wątku miłosnego.

Symfonii wiosennej (reż. Peter Schamonii, 1983), opartej na wątkach z życia Roberta Schumanna, pokazana jest relacja z jego żoną pianistką Clarą Wieck i wpływem na życie pary. Reżyser Scott Hicks w filmie Blask z 1996 roku ukazał talent pianisty Davida Helfgotta, który walczy ze schizofrenią. Z kolei gra Władysława Szpilmana (Pianista Romana Polańskiego z 2002 roku) uratowała mu życie podczas II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Warszawie.

Iwona Sowińska – historyk filmu, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książek poświęconych muzyce w filmie, w których łączy kompetencje filmoznawcze i muzykologiczne (m.in. Dźwięki i obrazy. O słuchaniu filmów, Polska muzyka filmowa 1945–1968Chopin idzie do kina).

Wykład Wirtuozi w kinie
Prowadzenie: Iwona Sowińska
19 stycznia 2016 roku, godzina 18.00
Muzeum Fryderyka Chopina (Sala Koncertowa)
Warszawa

Dodaj komentarz