• 2016-01-14

Tajemnik

18 stycznia na scenie Teatru Zależnego PK w Krakowie będzie można zobaczyć wznowiony spektakl Tajemnik, przygotowany przez aktorów Teatru Mumerus.

„Tajemnik”, Anna Lenczewska i Jan Mancewicz, fot. Sylwia Domin – zdjęcie ze spektaklu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tajemnik”, Anna Lenczewska i Jan Mancewicz, fot. Sylwia Domin – zdjęcie ze spektaklu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odkąd człowiek myśli, przeczuwał i lękał się zawsze nowej istoty, silniejszej niż on spadkobierczyni swojej na ziemi, i że odczuwając jej bliskość a nie będąc zdolnym przeniknąć natury tego władcy, stworzył, pod wpływem swojej trwogi, cały fantastyczny tłum tajemniczych tworów, widm niepochwytnych, zrodzonych z lęku – pisał Guy de Maupassant w Horli

Światem Tajemnika rządzi jakieś licho. Takie, co potrafi narobić hałasu, przyjść na kolację i wszystkim łyżki z rąk powytrącać, a co było nagotowane do zjedzenia – pożreć. A potem spragnione wyssać ze wszystkich krew, zostawiając tylko jedno niemowlę w kołysce na rozmnożenie. Licho, które każe uganiać się za cudną boginką wodną, Majką – choćby i na koniec świata, na śmierć niechybną. Licho, które na swój sposób przeczuwa – niczym niepochwytną Horlę – każdy z bohaterów Tajemnika. Ukażą się także czary mechaniczne, doprowadzające do buntu samolotów, samochodów, a nawet rozwścieczonych granatów ręcznych, które zaczną ryć pod ziemią niczym krety.

W scenariuszu wykorzystano fragmenty Klechd polskich Bolesława Leśmiana oraz Baśni o żelaznym wilku Światopełka Karpińskiego.

Teatr Mumerus | Tajemnik
Reż. Wiesław Hołdys
18 stycznia 2016 roku, godz. 19.00
Teatr Zależny Politechniki Krakowskiej w Krakowie

Dodaj komentarz