• 2016-01-14

Mogwai – Atomic

Zespół Mogwai powraca z nowym albumem Atomic, który będzie miał premierę 1 kwietnia. Longplay stanowi ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego Atomic: Living In Dread and Promise, którego reżyserem jest Mark Cousin. Kompozycje zebrane na płycie zostały zaprezentowane w nowych aranżacjach muzycznych.

Mogwai, „Atomic” – okładka albumu (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Mogwai, „Atomic” – okładka albumu (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Obraz Cousina koncentruje się wokół historii wykorzystania siły jądrowej, wskazując nie tylko jej negatywne następstwa jak broń atomowa, ale również pokazuje pozytywne aspekty zastosowania jej chociażby w medycynie (maszyny RTG i USG), co w znacznym stopniu wypłynęło na poprawę życia ludzi na całym świecie. W filmie wykorzystano archiwalne zdjęcia ukazujące wydarzenia jakie miały miejsce w Hiroshimie, Fukishimie czy Czarnobylu.

Jestem dzieckiem czasów nuklearnych. Jako nastolatek często miałem koszmary, śnił mi się wybuch bomby atomowej. Tym niemniej fizyka była moim ulubionym przedmiotem w szkole do tego stopnia, że prawie zacząłem ją studiować na uniwersytecie. Fascynowała mnie fizyka atomowa – mówi reżyser.

U-235 to premierowy utwór zwiastujący nowe wydawnictwo formacji.

The Atomic to jeden z najbardziej intensywnych i satysfakcjonujących projektów w jaki do tej pory się zaangażowaliśmy. Graliśmy koncert w Hiroshimie i przy okazji tej wizyty odwiedziliśmy Park Pokoju, dlatego tematyka poruszana w filmie jest nam szczególnie bliska. Jestem dumny zarówno z obrazu jak i z naszej ścieżki dźwiękowej – mówi Stuart Barithwaite.

Mogwai tworzą Dominic Aitchison (gitara basowa), Stuart Braithwaite (gitara, wokal), Martin Bulloch (perkusja) oraz Barry Burns (klawisze, gitara).

Mogwai | Atomic
1 kwietnia 2016 roku
[PIAS]

Dodaj komentarz