• 2016-01-14

Jakub Przebindowski reżyseruje w Łodzi

16 stycznia na Dużej Scenie Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje prapremierę Pomocy domowej w reżyserii Jakuba Przebindowskiego.

„Pomoc domowa”, reż. Jakub Przebindowski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pomoc domowa”, reż. Jakub Przebindowski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nowy rok otworzymy dużą dawką optymizmu. Komedię Marca Camolettiego przetłumaczył specjalnie dla nas znany z doskonałych przekładów Bartosz Wierzbięta. Coraz częściej pracuje on dla teatru, tłumacząc komedie francuskie i angielskie, których akcję w błyskotliwy sposób przenosi na polski grunt – mówi dyrektor Ewa Pilawska. Wierzbięta znany jest między innymi z przekładów ShrekaMadagaskaru czy Sezonu na misia. W Powszechnym można oglądać spektakl Boeing, Boeing w jego tłumaczeniu.

Pomoc domowa to komedia opowiadająca o gosposi, która zostaje przypadkowo wplątana w romansową intrygę swoich gospodarzy. Próbując uratować swoją posadę i ich związek, wplątuje się w komiczne zdarzenia. Zaskakujące zwroty akcji oraz dowcip sytuacyjny posłużą próbie pokazania współczesnych portretów kobiet i mężczyzn oraz ich głęboko skrywanych potrzeb oraz fantazji. Na potrzeby obecnej inscenizacji akcja sztuki rozgrywa się w Łodzi. Lokalne smaczki odnajdziemy nie tylko w przywoływanych miejscach, ale także w scenografii oraz kostiumach odwołujących się do artystycznej i modowej tożsamości tego miasta. Po raz pierwszy w komedii pojawią się tak silne akcenty związane ze sztuką, która od lat jest wizytówką Łodzi – mówi Jakub Przebindowski, reżyser spektaklu.

W Pomocy domowej zobaczymy Martę Jarczewską, Jakuba Firewicza, Arkadiusza Wójcika, Artura Zawadzkiego i debiutującą na zawodowej scenie, tegoroczną absolwentkę łódzkiej Szkoły Filmowej – Karolinę Krawczyńską.

Pomoc domowa
Prapremiera: 16 stycznia 2016 roku
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz