• 2016-01-14

Insenso – premiera spektaklu Alexandry Kazazou

W ramach Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 Instytut Grotowskiego zaprasza 15 i 16 stycznia do Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) na premierę spektaklu Insenso.

„Insenso”, reż. Petros Sevastikoglou, fot. Karol Jarek (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Insenso”, reż. Petros Sevastikoglou, fot. Karol Jarek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl Alexandry Kazazou w reżyserii Petrosa Sevastikoglou na podstawie tekstu Dimitrisa Dimitriadisa dedykowany jest Melinie Mercouri – greckiej aktorce i pomysłodawczyni Europejskiej Stolicy Kultury, projektu realizującego jej ideę przekraczania granic przez kulturę. Jej pasja nie opierała się na ideałach czy politycznych przekonaniach, ale na głębokiej miłości i wierze w sens ludzkiej natury.

Insenso to historia kobiety, która szaleje z miłości; historia, w której miłość wykracza poza logikę, wyznaczone granice. Insenso – całkowita klęska mądrości; wyniszczający triumf uczuć.

Insenso jest operą bez muzyki, gdzie słowo i ciało stanowią pojedyncze instrumenty. W sztuce ruch nie tworzy jedynie tła dla słowa, ale wchodzi z nim w dialektyczny konflikt. To teatr, który poszukuje psychicznego i fizycznego poruszenia u odbiorcy” – podkreśla Alexandra Kazazou.

Alexandra Kazazou urodziła się we Wrocławiu. Jest pół Greczynką, pół Polką. Studiowała aktorstwo na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach i pracowała jako aktorka w Północnym Teatrze Narodowym w Salonikach. Współzałożycielka grupy teatralnej Asypka w Atenach, ukończyła aktorski program magisterski organizowany przez Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University School of Theatre. Obecnie należy do zespołu Studia Matejka, współpracującym z Instytutem Grotowskiego, w którym przygotowała spektakl solowy Charmolypi wyreżyserowany przez Mateja Matejkę. Spektakl ten od 2012 roku prezentowała w Polsce, Belgi, Rosji, Grecji, Turcji, USA oraz Szkocji. Podczas sześcioletniego pobytu w Polsce współpracowała jako aktorka z grupą teatralną Odra Ensemble, była współinicjatorką projektu Jubilo oraz wykładała antyczną tragedię grecką na Uniwersytecie Wrocławskim. W swoich badaniach naukowych skupia się na funkcji chóru w tragedii greckiej. Odbyła wyprawę na Kubę – w okolice bazy Guantanamo, która była dla niej ważnym doświadczeniem oraz źródłem inspiracji. W 2014 roku wyreżyserowała w ramach Monosytuacji 2 w Instytucie Grotowskiego spektakl Anny Krotoskiej Linatendu; współreżyserowała z grupą Theatre Under The Tree spektakl Borders (Istambuł); stworzyła kreację Mirandy w spektaklu STORM w reżyserii Anny-Heleny McLean, liderki grupy Moon Fool (Wielka Brytania); pracowała jako asystent reżysera Mateja Matejki nad spektaklem Harmonia Przeciwstawień. Polska w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu. W styczniu 2015 roku zagrała tytułową rolę w spektaklu KassendER w reżyserii Io Voulgaraki przygotowanego w Instytucie Grotowskiego w ramach Monosytuacji 3. Obecnie prowadzi warsztaty aktorskie na całym świecie.

Spektakl w języku greckim z polskimi napisami.

Spektakl zrealizowany w ramach projektu „Mercouri/Xenakis” organizowanego przez fundację Avant Art z okazji Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Insenso
Premiera 15 i 16 stycznia 2016 roku
Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocław

Dodaj komentarz