• 2016-01-14

Premiera Gron gniewu w bydgoskim Teatrze Polskim

Teatr Polski w Bydgoszczy przygotowuje pierwszą premierę w 2016 roku – Grona gniewu Johna Steinbecka w reż. Pawła Wodzińskiego. Premierze towarzyszy debata Prekariat wszystkich krajów, którą poprowadzi Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny polskiego wydania „Le Monde diplomatique”.

„Grona gniewu”, reż. Paweł Wodziński, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Grona gniewu”, reż. Paweł Wodziński, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Skąd ta pewność, że świat kroczy drogą postępu? Skąd w ogóle jakakolwiek pewność? Spektakl Grona gniewu to adaptacja powieści Johna Steinbecka pod tym samym tytułem, w której wszelkie ludzkie i społeczne relacje stają w obliczu ekonomicznie niepewnej egzystencji. Długów wobec banków, eksmisji, pracy bez jakichkolwiek świadczeń socjalnych. Steinbeck utrwalił obraz społeczeństwa coraz silniej rozwarstwionego, zmagającego się z poważnym kryzysem kapitalizmu.

W latach 30. kryzys gospodarczy i zmiany klimatyczne doprowadziły do sytuacji, w której farmerzy z Oklahomy – podobnie jak powieściowa rodzina Joadów – podejmowali dramatyczne decyzje o opuszczeniu swoich gospodarstw w poszukiwaniu zatrudnienia w Kalifornii. Migracje zdesperowanych, przerażonych i głodnych ludzi – to sytuacja, z którą dziś na powrót się oswajamy.

Zestawienie ze sobą Wielkiego Kryzysu i obecnego załamania gospodarki globalnej, w perspektywie podstawowych podziałów społecznych i politycznych, może wykazać pewne podobieństwa. Kryzys finansowy sprzed paru lat ujawnił, w jak dużym stopniu wszelkie światowe powiązania stały się nieczytelne. Paniki na giełdach w 2008 roku, podobnie jak w tzw. czarny czwartek 24 października 1929 roku, nie przewidzieli nawet główni protagoniści. System jest nieprzejrzysty i wszelkie sposoby funkcjonowania w nim mają znamiona niepewności. Wyrazem tego jest coraz większa grupa społeczna zwana prekariatem. Ludzi, którzy się do niej zaliczają łączy niepewna sytuacja egzystencjalna, a dzieli wszystko inne: wykształcenie, zawód, nawet status obywatela. Czy ta, jeszcze nie całkowicie zdefiniowana, prekarna nowoczesność niesie w sobie potencjał zmiany?

Premierze towarzyszy debata Prekariat wszystkich krajów. W prowadzonej przez Przemysława Wielgosza debacie wezmą udział twórcy spektaklu oraz specjaliści zajmujący się kwestiami prekaryzacji, kryzysu i konfliktów społecznych.

Reżyseria, scenografia, kostiumy: Paweł Wodziński
Video: Mikołaj Walenczykowski
Światła: Michał Głaszczka
Inspicjent: Mateusz Stebliński
Występują: Grzegorz Artman, Beata Bandurska, Paweł L. Gilewski, Marian Jaskulski, Alicja Mozga, Roland Nowak, Jerzy Pożarowski, Martyna Peszko, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz, Piotr Wawer Jr., Marcin Zawodziński.

Grona gniewu
Premiera: 16 stycznia 2016 roku
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Dodaj komentarz