Pritzker dla Alejandro Araveny

Laureatem nagrody Pritzker Architecture Prize 2016 został Alejandro Aravena z Chile. Werdykt został ogłoszony 13 stycznia przez Toma Pritzkera – prezesa The Hyatt Foundation. 4 kwietnia w Nowym Jorku odbędzie się ceremonia wręczenia nagrody, która uważana jest za najważniejsze odznaczenie w dziedzinie architektury na świecie.

Alejandro Aravena, fot. Cristal Palma (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alejandro Aravena, fot. Cristal Palma (źródło: materiały prasowe organizatora)

48-letni Aravena pracuje na co dzień w Santiago w Chile. W tym roku został 41. laureatem nagrody Pritzkera, pierwszym jej laureatem pochodzącym z Chile oraz czwartym z Ameryki Południowej, zaraz po architektach takich jak Luis Barragán (1980), Oscar Niemeyer (1988) i Paulo Mendes da Rocha (2006).

Jury zdecydowało się uhonorować architekta, który pogłębia rozumienie tego, czym w istocie jest dobre projektowanie […]. Jego projekty wychodzą na przeciw potrzebom grup mniej uprzywilejowanych, przyczyniają się do zmniejszania skutków katastrof przyrodniczych, wpływają na ilość zużywanej energii, sprawiają, że przestrzeń publiczna staje się przyjazna oraz inspirująca zachowując jednocześnie potencjał innowacyjności. Za sprawą swoich projektów Aravena pokazuje, w jaki sposób architektura może przyczynić się do poprawy jakości życia – skomentował decyzję Jury Tom Pritzker.

Aravena zaprojektował wiele znakomitych budynków na terenie Uniwersytetu Katolickiego w Santiago w Chile, w tym Centrum Innowacji Uniwersytetu Katolickiego, Wieże Syjamskie, Szkołę Medyczną, Szkołę Architektury oraz Szkołę Matematyczną. Budynki zostały stworzone w ten sposób, by jak najefektywniej gospodarować energią związaną z lokalnymi warunkami klimatycznymi. Uzyskaniu jak największej wydajności służą specjalnie zaprojektowane fasady oraz plany budynków, które dostarczają użytkownikom dużej ilości światła oraz tworzą dla nich przyjazne miejsca spotkań. Obecnie w Szanghaju w Chinach powstaje budynek biurowy dla firmy Novartis związanej z sektorem opieki zdrowotnej, którego przestrzenie biurowe skonstruowano tak, by odpowiadały konkretnym modelom pracy – indywidualnej i zbiorowej, formalnej i nieformalnej. Z kolei w teksańskim Austin w Stanach Zjednoczonych Aravena wzniósł akademiki Uniwersytetu św. Edwarda.

Alejandro Aravena, UC Innovation Center – Anacleto Angelini, Uniwersytet Katolicki w Chile, fot. Felipe Diaz, 2015, ⓒ ELEMENTAL (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alejandro Aravena, UC Innovation Center – Anacleto Angelini, Uniwersytet Katolicki w Chile, fot. Felipe Diaz, 2015, ⓒ ELEMENTAL (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 2001 roku laureat tegorocznej nagrody Pritzkera jest dyrektorem wykonawczym grupy ELEMENTAL, w której współpracują z nim Gonzala Arteaga, Juan Cerda, Victor Oddó i Diego Torres. ELEMENTAL skupia się na projektach, które powstają w odpowiedzi na zapotrzebowanie konkretnych grup oraz miejsc, przy czym charakteryzują się znaczącym wpływem na społeczeństwo. Wliczają się do nich osiedla, projekty w przestrzeni publicznej, infrastruktura oraz transport. Kolektyw zaprojektował między nimi 2,5 tys. ekonomicznych jednostek mieszkaniowych. Firmę wyróżnia partycypacyjny charakter projektowania, nacisk na pogłębioną współpracę z użytkownikami danej przestrzeni oraz respektowanie kontekstu lokalnego. ELEMENTAL słynie z projektu osiedla mieszkań socjalnych, w którym do użytku najuboższych mieszkańców oddano połowę domu, gdzie jedynymi odgórnie zaprojektowanymi elementami były konstrukcja, dach, kuchnia i łazienka. Pozostała część domu pozostała do zagospodarowania przez mieszkańców, dla których możliwość rozbudowania przestrzeni mogła znaczyć tyle co awans do standardów życia klasy średniej.

Pritzker Architecture Prize 2016
Laureat: Alejandro Aravena
13 stycznia 2016 roku

Dodaj komentarz