• 2016-01-14

Nie żyje Alan Rickman

Nie żyje jeden z najbardziej lubianych brytyjskich aktorów Alan Rickman. Znany między innymi z filmów Szklana pułapka, Robin Hood: Książę złodziei czy też z serii o Harrym Potterze. Aktor przegrał walkę z rakiem. Miał 69 lat.

Alan Rickman po spektaklu „John Gabriel Borkman” w Brooklyn Academy of Music (źródło: Wikipedia. Na licencji Creative Commons)

Alan Rickman po spektaklu „John Gabriel Borkman” w Brooklyn Academy of Music (źródło: Wikipedia. Na licencji Creative Commons)

Urodził się w Londynie w rodzinie o walijsko-irlandzkich korzeniach. W latach 70. został przyjęty do Royal Academy of Dramatic Art. Grał między innymi w sztukach Ghost i Miarka za miarkę, za role w których zdobył złoty medal Bancrofta. W 1977 dołączył do Royal Shakespeare Company.

Był laureatem między innymi nagrody BAFTA. Przyniosła mu ją rola szeryfa z Nottingham w filmie Robin Hood: Książe Złodziei. Ponadto za rolę Rasputina zdobył Złotego Globa. Sławę wśród młodszej widowni przyniosła mu rola Severusa Snape’a, nauczyciela Eliksirów w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart w cyklu superprodukcji o przygodach Harry’ego Pottera. Mimo statusu gwiazdy filmowej w dalszym ciągu wracał chętnie na deski teatralne.

Jedną z ostatnich ról była rola Gąsienicy w filmie Alicja po drugiej stronie lustra (premiera wiosną 2016 roku).

 

Dodaj komentarz