• 2016-01-13

II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego

Koncerty symfoniczne, które odbędą się 15 i 16 stycznia w Krakowskiej Filharmonii zapewne na długo zapadną w pamięć. Prezentowany podczas wieczorów repertuar przedstawi kompozytorską trójcę wielkich melodystów: Chaczaturian – Szymanowski – Czajkowski. I choć „melodie ich autorstwa i niekoniecznie mają zawsze coś wspólnego z prostymi schematami, (…) zapadają wszak głęboko w pamięć – i to od pierwszego motywu.”

„Koncerty symfoniczne” – plakat  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Koncerty symfoniczne” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncerty otworzy muzyka do Maskarady Arama Chaczaturiana, napisana do przedstawienia baletowego w Teatrze im.Wachtangowa. Premiera przedstawienia odbyła się 21 czerwca 1941 roku, dzień przed hitlerowską inwazją na Związek Radziecki. W roku 1944 Chaczaturian ułożył pięcioczęściową symfoniczną suitę z muzyki baletowej, o następującej narracji: Walc – Nokturn – Mazurek – Romans – Galop. Tę właśnie wersję będzie można usłyszeć w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Mikhaila Agresta.

W pierwszej części obu wieczorów zabrzmi ponadto II Koncert skrzypcowy op. 61, skomponowany przez Karola Szymanowskiego na prośbę swego drogiego przyjaciela – wspaniałego skrzypka Pawła Kochańskiego. Kochański wykonał II Koncert tylko raz: 6 października 1933 roku w Filharmonii Warszawskiej, pod dyrekcją Grzegorza Fitelberga. W styczniu 1934 roku artysta zmarł na raka w Nowym Jorku.

W Filharmonii Krakowskiej dzieło to wykona Piotr Pławner – zaliczany do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji, laureat X Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowego Konkursu w Bayreuth (1991), im. H. Szerynga w Monte Carlo (1994), czy ARD w Monachium (1995) – z najwyższą nagrodą przyznaną w 55-letniej historii tego konkursu zaledwie po raz trzeci. Lord Yehudi Menuhin nazwał Piotra Pławnera skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery. II Koncert skrzypcowy Szymanowskiego w jego interpretacji bezsprzecznie potwierdzi opinię wielkiego Menuhina.

A na koniec programu suita z baletu Jezioro łabędzie Piotra Czajkowskiego – dzieło ponadczasowe i nieśmiertelne, znane koneserom, ale i osobom nie mającym na co dzień styczności z muzyką klasyczną. Trudno o piękniejsze zwieńczenie tych nadzwyczajnych wieczorów.

Wykonawcy:

  • Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
  • Mikhail Agrest – dyrygent
  • Piotr Pławner – skrzypce

W programie:

  • Aram Chaczaturian – Suita z baletu Maskarada
  • Karol Szymanowski – II Koncert skrzypcowy op. 61
  • Piotr Czajkowski – Suita z baletu Jezioro Łabędzie op. 20a
Koncerty symfoniczne
15 stycznia 2016 roku, godz. 19.30
16 stycznia 2016 roku, godz. 18.00
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Dodaj komentarz