22. Wiersze podróżne – nowa seria poezji

Bez względu na to, czy to codzienna droga do pracy, czy wakacyjna wyprawa, z dobrą książką pod ręką podróż może trwać dwadzieścia dwa wiersze. Nowa kieszonkowa seria Biura Literackiego 22. Wiersze podróżne zmieści się i do torebki, i do samolotowego bagażu podręcznego. Od początku lutego w podróż (i nie tylko) zabrać będzie można tom Jacka Dehnela Seria w ciemność.

Jacek Dehnel, „Seria w ciemność” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jacek Dehnel, „Seria w ciemność” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Czytelnik znajdzie w zbiorze wszystko to, co najbardziej fascynuje w twórczości Dehnela – humor, ironię, elegancką formę i biegłość warsztatu. Przez wiersze przewijają się obrazy z minionych epok i przegląda się w nich współczesna rzeczywistość. W jaką podróż zabrać te utwory? „Wszędzie, gdzie pójdziesz, będzie gorzej, zatrzymaj się, uśmiechnij” – podpowiada poeta w wierszu otwierającym książkę.

Zbiór starannie wyselekcjonowanych wierszy posiada, mimo skromnej formy, dużą poetycką intensywność.

Przekopiowałem sobie do jednego pliku wszystkie tomy – czytamy w nocie odautorskiej. – Ponad dwieście pięćdziesiąt wierszy. Ćwierć tysiąca. Po co tyle słów? Ogromnie to wszystko żenujące, ten strzał w pustkę. Teraz z tych pięćdziesięciu paru wybrałem dwadzieścia dwa, które wydają mi się nie celne może, ale mniej niecelne niż pozostałe. Oby trafiły.

Po Serii w ciemność do rąk czytelników powędrują dwadzieścia dwa wiersze Romana Honeta, ubiegłorocznego laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wybór swoich najważniejszych wierszy przygotują niebawem także Andrzej Sosnowski i Julia Szychowiak. Seria 22. Wiersze podróżne poza tradycyjnymi miejscami sprzedaży książek trafi również – a jakże! – na dworce i lotniska.

Jacek Dehnel, Seria w ciemność
W serii: 22. Wiersze podróżne
Premiera: luty 2015 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz