Bóg Małpa

Bóg Małpa to nowa wystawa Honoraty Martin – artystki znanej z radykalnych działań, polegających na doświadczaniu siebie oraz innych ludzi w sytuacjach skrajnych, elementarnych. Wernisaż odbędzie się 15 stycznia w zielonogórskim BWA.

Honorata Martin, „Bóg Małpa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Honorata Martin, „Bóg Małpa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Honorata Martin znów drąży siebie i próbuje doświadcza własnych granic. Czyni to zaczynając od jednej z najbardziej zmitologizowanych granicznych relacji definiujących człowieka – tej, która wyodrębnia go spośród naczelnych.

Artystka poddaje indywidualną żałobę transgresji. Zestawia obrazy przywołujące śmierć bliskiej jej osoby oraz wyimaginowane momenty własnej śmierci ze śmiercią nieludzkich postaci, małp, a także ze zmedializowanymi obrazami masakr, mordów, przemocy między- i wewnątrzgatunkowej. Martin przeżywa swoją żałobę w nowym postantropocentrycznym świecie, w którym duchowego pocieszenia w obliczu śmierci dostarczyć może inna wspólnota niż ludzka. To próba wyjścia poza zawężony ludzki horyzont, spojrzenia na śmierć innych istot i na własną śmierć jako na coś, co już nastąpiło.

Honorata Martin – urodziła się w 1984 roku. Ukończyła Wydział Malarstwa na ASP w Gdańsku. Studiowała w Marmara University w Istambule. W swoich pracach czerpie inspirację z wielu dziedzin sztuki. Punktem wyjścia dla jej działań jest obserwacja głębokich przeżyć, za pomocą których – jak sama to określa – buduje atmosferę swoich prac. Interesują ją silne emocje, jakie towarzyszą pokonywaniu własnych ograniczeń i lęków, szukanie granic wytrzymałości psychicznej, fizycznej i emocjonalnej, które stara się prezentować za pomocą brutalnych lub lekkich i niepozbawionych humoru form. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Bóg Małpa, Honorata Martin
Od 15 stycznia do 7 lutego 2016 roku
Wernisż: 15 stycznia 2016 roku, godzina 19.00
BWA Zielona Góra

Dodaj komentarz