Artystyczna Podróż Hestii po raz 15.

Rusza 15. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii! Jury konkursu, złożone z 11 ekspertów z całego świata, na prace młodych twórców czeka do 4 kwietnia.

15. Artystyczna Podróż Hestii (źródło: materiały prasowe organizatora)

15. Artystyczna Podróż Hestii (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wsparcie młodych talentów, którym trudno zadebiutować w świecie sztuki, to główna idea ogólnopolskiego konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Inicjatywa, która otwarta jest dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w Polsce, odbywa się w tym roku pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.

Organizowany cyklicznie od roku 2002 konkurs Artystyczna Podróż Hestii cieszy się uznaniem i dużym zainteresowaniem środowiska artystycznego oraz biznesowego. Konkurs przeznaczony jest dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w naszym kraju. Po raz piętnasty stawiamy sobie za cel pokazanie najświeższej i najbardziej interesującej młodej sztuki.

Przedsięwzięcie pozwala zorientować się w najnowszych trendach jakie panują na akademiach oraz zwraca uwagę na kierunki, w jakich podążają ich adepci. Dla młodych uczestników inicjatywa stanowi również wyjątkową okazję do konfrontacji z profesjonalną krytyką artystyczną i publicznością. Oceną nadsyłanych do konkursu prac zajmuje się bowiem jury złożone z artystów, kuratorów, profesorów akademickich i dziennikarzy. W tym roku w jego skład wchodzi 11 ekspertów z Polski, Hiszpanii i USA, co jubileuszowej edycji konkursu APH nadaje jeszcze większy prestiż i międzynarodowy charakter. Konkurs APH wyróżnia się również formą i sposobem nagradzania młodych talentów.

Zwycięzca nagrody głównej otrzymuje możliwość odbycia podróży artystycznej do światowej stolicy sztuki nowoczesnej – Nowego Jorku. Laureat nagrody specjalnej ma natomiast okazję spędzić inspirujący miesiąc w Hiszpanii i uczestniczyć w zajęciach na uczelni w Walencji. Program pobytu w obu miastach wypełnia praca twórcza, zwiedzanie galerii i muzeów oraz spotkania z artystami. Kulturowym odniesieniem dla naszych rezydencji artystycznych są podróże edukacyjne, w jakie przed wiekami wyprawiano młodych twórców – by poznawać świat, życie oraz przede wszystkim sztukę – tłumaczy Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Przy okazji konkursu organizowane są też wydarzenia towarzyszące – wykłady, spotkania oraz dyskusje z przedstawicielami świata sztuki i biznesu – których celem jest wspieranie edukacji artystycznej i uwrażliwienie na korzyści płynące ze społecznego odbioru sztuki. Otwarty dla szerokiej publiczności wernisaż wystawy finałowej i rozdanie nagród odbędą się 30 maja 2016 r. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – ważnym ośrodku sztuki współczesnej w kraju i za granicą.

Skład Jury:

 • Nathalie Anglès – kuratorka i krytyczna sztuki, dyrektor Residency Unlimited w NY
 • Karen Gunderson – artystka, wykładowca sztuki, Stany Zjednoczone
 • Magdalena Kąkolewska – prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii
 • Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Bęc Zmiana
 • Agnieszka Tarasiuk – kurator, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego, oddział Muzeum Narodowego Warszawie
 • Sebastian Cichocki – krytyk sztuki, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
 • Jarosław Fliciński – artysta
 • dr Josep Santacreu – prezes hiszpańskiej Grupy DKV Seguros, mecenas sztuki
 • Paweł Sosnowski – krytyk, kurator, Fundacja i Galeria Propaganda
 • Michał Suchora – kurator, Galeria BWA Warszawa
 • Piotr Śliwicki – Przewodniczący, prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA

15. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii
Zgłaszanie prac: do 4 kwietnia 2016 roku
Organizator: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii

Dodaj komentarz