Paszporty POLITYKI 2015 – znamy laureatów!

Już od 23 lat są przyznawane Paszporty POLITYKI, jedne z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce. Tegorocznych laureatów poznaliśmy podczas uroczystej Gali, która odbyła się w dniu 12 stycznia 2016 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Laureaci Paszportów POLITYKI 2015 (źródło: materiały prasowe)

Laureaci Paszportów POLITYKI 2015 (źródło: materiały prasowe)

Nagrody w poszczególnych kategoriach przyznawane są na podstawie wskazań krytyków w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna. Wyróżniają one utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy, będąc najlepszymi ambasadorami Polski w świecie.

Nagroda specjalna, jaką jest Kreator Kultury, trafia w ręce wybitnych twórców, za szczególne osiągnięcia w popularyzacji polskiej kultury.

 

Lista nagrodzonych:

Teatr
Nominowani: Dominika Knapik, Ewelina Marciniak, Justyna Wasilewska
Paszport POLITYKI otrzymała Ewelina Marciniak
Za pracowitość, rozmach inscenizacyjny ipoczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru.
Reżyserka teatralna. Studiowała europeistykę i dramatologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później reżyserię na krakowskiej PWST. Jest autorką najgłośniejszego spektaklu minionego roku – Śmierci i dziewczyny z wrocławskiego Polskiego – który wzbudził protesty polityków i organizacji religijnych. Ale nominację do Paszportu przyniosły jej wcześniejsze spektakle, szczególnie Portret damy według powieści Henry’ego Jamesa, zrealizowany w gdańskim Teatrze Wybrzeże.

Film
Nominowani: Karolina Bielawska, Kuba Czekaj, Magnus von Horn
Paszport POLITYKI otrzymał Magnus von Horn
Nagroda za film Intruz, najlepszy debiut ostatnich sezonów. Za dyscyplinę i powściągliwość w penetrowaniu mrocznej strony życia. Za dojrzałe, trzymające w napięciu psychologiczne kino najwyższej próby.
Reżyser i scenarzysta. Urodzony w Szwecji, w wieku 20 lat przyjechał do Polski, żeby studiować reżyserię w łódzkiej Filmówce. Dziś mieszka w Warszawie, ma żonę Polkę i uważa się za filmowca polskiego i szwedzkiego na równi. Jego Intruz ze zdjęciami Łukasza Żala to zrealizowany w Szwecji film stawiający pytania o konsekwencje zbrodni popełnionej w afekcie. Uhonorowany został aż trzema nagrodami w Gdyni: za reżyserię, scenariusz i montaż.

Sztuki wizualne
Nominowani: Tymek Borowski, Piotr Łakomy, Honorata Martin
Paszport POLITYKI otrzymał Tymek Borowski
Za nieustanne poszukiwanie nowych, oryginalnych sposobów komunikowania się z widzem. Za błyskotliwe prace mądrze wpisujące się w społeczny i kulturowy dyskurs.
Ukończył stołeczną ASP w pracowni malarskiej Leona Tarasewicza. Bohater dwóch indywidualnych wystaw w ubiegłym sezonie: Nie ma czegoś takiego jak sztuka w BWA Olsztyn i Wszyscy potrzebują zasad, ale każdy potrzebuje innych w Galerii Arsenał w Białymstoku. Jego sztuka jest ironiczna, ale i bardzo przystępna. Często zyskuje wymiar utylitarny, będąc czymś w rodzaju narzędzia pozwalającego tłumaczyć mechanizmy rządzące sztuką, kulturą, społeczeństwem.

Literatura
Nominowani: Weronika Murek, Andrzej Muszyński, Łukasz Orbitowski
Paszport POLITYKI otrzymał Łukasz Orbitowski
Za książkę Inna dusza będącą doskonałym połączeniem powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej. Za precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła.
Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Warszawie. Napisał już 14 książek, m.in: Tracę ciepło, Święty Wrocław czy Szczęśliwą ziemię. Już po raz drugi nominowany do Paszportów POLITYKI – tym razem za Inną duszę, historię dwóch zbrodni, do których doszło w drugiej połowie lat 90. w Bydgoszczy. I chociaż to rzecz oparta na faktach, jest zarazem pełnokrwistą powieścią. Nie tylko historią mordercy, ale też historią o Polsce lat 90.

Muzyka poważna
Nominowani: Krzysztof Książek, Barbara Kinga Majewska, Marcin Świątkiewicz
Paszport POLITYKI otrzymał Marcin Świątkiewicz
Za wrażliwość i muzyczną erudycję, za błyskotliwe interpretacje, za wszechstronność, która pozwala mu zarówno być wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie.
Studiował grę na klawesynie i kompozycję w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz w katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie obecnie wykłada. Gra na różnych typach klawesynów i klawikordów, a także na historycznych fortepianach i organach. Szczególnie ceniony jest za wykonywanie partii basso continuo w dziełach barokowych. Regularnie współpracuje z brytyjską skrzypaczką Rachel Podger i jej zespołem Brecon Baroque oraz ze skrzypkiem włoskim Enrico Onofrim i jego orkiestrą Divino Sospiro.

Muzyka popularna
Nominowani: Błażej Król, Raphael Rogiński, Kuba Ziołek
Paszport POLITYKI otrzymał Kuba Ziołek
Za wyjątkowe, autorskie i zawsze rozpoznawalne podejście do muzyki z kręgu rocka, folku czy elektroniki. Za niebywałą pracowitość, konsekwencję italent włączeniu różnych muzycznych środowisk.
Kompozytor, multiinstrumentalista i wokalista. A także „eksperymentator, wizjoner, pracoholik” – jak określa go jeden z naszych jurorów. Swój czas dzieli pomiędzy cały zestaw różnych grup, od stricte rockowych, po tworzące muzykę improwizowaną. Są wśród nich Alameda 5, Ed Wood, Hokei, Innercity Ensemble, Kapital, T’ien Lai, a wreszcie solowe przedsięwzięcie Stara Rzeka. W 2015 r. był współautorem kilku nowych albumów, świetnie ocenianych przez krytykę – i w kraju, i na świecie.

Kreator kultury
Doroczną specjalną nagrodę POLITYKI otrzymał zespół studia CD Projekt RED
Za twórcze wykorzystanie bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego i stworzenie z Wiedźmina wielkiej marki w świecie gier wideo. Za pokazanie, że polskie studio może być potęgą w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. A wreszcie za potężny wpływ na rozwój całej nowej branży kulturalnej w Polsce.
CD Projekt RED to polska firma tworząca gry wideo, założona w 2002 r. w Warszawie jako spółka zależna od CD Projekt. Zasłynęła trzema częściami fabularnej gry Wiedźmin (The Witcher), której akcja toczy się w świecie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Od czasu premiery pierwszej odsłony w 2007 r. gra zyskiwała stopniowo coraz większą popularność na świecie, jednocześnie silnie stymulując rozwój rodzimego rynku – ze względu na rozmach, ambicje i duże inwestycje w tę serię. Nad zeszłoroczną grą Wiedźmin 3: Dziki Gon pracowało ok. 1,5 tys. osób: scenarzystów, rysowników, grafików, animatorów, programistów, aktorów, filmowców, dźwiękowców, kompozytorów, kaskaderów, projektantów, producentów, testerów i specjalistów od marketingu. Ostatecznie CD Projekt RED pokonał praktycznie całą światową konkurencję, zdobywając za trzecią część Wiedźmina trzy statuetki The Game Awards (uznawanych za odpowiednik filmowych Oscarów) i szereg innych nagród. Towarzyszyły temu wielomilionowe wyniki sprzedaży. W najmłodszej kulturalnej dziedzinie, rozwijającej się prężniej niż przemysł filmowy, jesteśmy dziś potęgą.

Paszporty POLITYKI 2015
12 stycznia 2016 r.

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR