Trucizna

Od 22 stycznia Galeria Pusta CKK w Katowicach zaprasza na wystawę Trucizna, której kuratorem jest Bartek Jarmoliński. Trucizna po dostaniu się do organizmu powoduje niekorzystne zaburzenia w jego funkcjonowaniu, negatywne zmiany w organizmie i może prowadzić do śmierci. Trucizny mogą działać gwałtownie lub mogą powolnie gromadzić się w organizmie, wywołując zatrucia przewlekłe.

Iwona Demko, „Wyspowiadałam się z Ciebie”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwona Demko, „Wyspowiadałam się z Ciebie”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Słowo jak i przedmiot zawierające w sobie przekaz, odnoszą się do informacji. „Informacja – mówi o własnościach pewnych obiektów, o relacjach między elementami zbiorów pewnych obiektów, której istotą jest zmniejszenie niepewności”, Subiektywny charakter informacji odnosi się do jej istnienia względem umysłu, gdyż to umysł właśnie jest w stanie nadać elementom rzeczywistości znaczenie i wykorzystać je do własnych celów.

Definicję tą zawarł Umberto Eco w swej powieści Imię róży. Poszukiwana tajemnicza, niosąca śmierć książka , dawała czytelnikowi wskazówki do sposobu traktowania ludzi niższego stanu. Wykorzystywanie niewiedzy, jak i żerowanie na słabościach ludzkich przez wykształconych było – jak pokazuje nie tylko powieść Eco, lecz historia dziejów ludzkości – zjawiskiem występującym w cywilizacjach starożytnych przez średniowiecze aż do współczesności. Wystawa Trucizna obrazuje sytuacje w których zarówno słowo jak i przedmiot, któremu inne od genezy powstania znaczenie nadał człowiek, spowodowały potrzebę sprawowania władzy, określania jednoznacznie wolności człowieka i jego sposobu odbioru świata oraz własnej w nim bytności.

Trucizna ukazuje zło i jego odmiany w kilku aspektach. Jednym z najistotniejszych jest kontekst płci, a w szczególności dominacja. Natalia LL w filmie Marzenia Brunhildy z 1991 roku rozprawia się z bananem, który w jej twórczości jest symbolem męskości i odnosi się do istniejącej od wieków aktywności i dominacji jaka przypisywana była mężczyźnie. Dominacja ta jako odmiana zła właśnie została unicestwiona. Natalia LL mając w swych rękach atrybut męskości, niszczy go pozbawiając roli pierwszoplanowej. Do zła w postaci dominacji odnosi się również Bettina Bereś. Jej makatki ukazują sentencje, które umiejscawiają kobietę w roli podporządkowanej, gdzie praca i wszelkie starania czynić z niej będą wartościową.

Bartek Jarmoliński, „Lady Di – patronka paparazzi”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartek Jarmoliński, „Lady Di – patronka paparazzi”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stworzony z wyhodowanych kryształów napis Wyspowiadałem się z Ciebie Iwony Demko dotyka trudnych relacji pomiędzy kobietą i mężczyzną, gdzie ona zostając sama, musi być silna. Emocje stają  się w rezultacie końcowym trucizną, która w dużej dawce prowadzić może do zniszczenia. Do dominacji również odnosi się Auto da fe – Kobro/identyfikacje Ewy Bloom Kwiatkowskiej. Jej tatuaż z przedstawieniem Konstrukcji wiszącej Katarzyny Kobro dotyka zarówno dzieła Kobro, jak i jej naznaczonego cierpieniem życia, w trakcie którego zdominowana i wyniszczana przez męża walczyła o byt i przeżycie wraz z dzieckiem. Wiagra Sławomira Tomana ukazuje tabletki, które wpływają na poprawę życia erotycznego. Artysta podaje w wątpliwość ich właściwości. Czy ich regularne zażywanie może prowadzić do uzależnienia? Popularność która w znacznej mierze kojarzona jest z sukcesem, paradoksalnie okazać się może niebezpieczeństwem, które prowadzi do śmierci, jak w przypadku Lady Di, która otoczona aureolą stała się świętą patronką paparazzi w pracy Bartka Jarmolińskiego Lady Di – patron of paparazzi.

Artyści: Bettina Bereś , Ewa Bloom Kwiatkowska, Iwona Demko, Bartek Jarmoliński , Natalia LL, Dariusz Mlącki, Marian Stępak, Urszula Ślusarczyk,  Sławomir Toman, Małgorzata Wielek Mandrela.

Trucizna
Kurator: Bartek Jarmoliński
Od 22 stycznia do 28 lutego 2016 roku
Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek (Galeria Pusta)
Katowice

Dodaj komentarz