• 2016-01-12

Z kamerą wśród oper

Od 20 stycznia podczas pięciu spotkań w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) pokazane zostaną rejestracje oper wystawianych w Polsce w ostatnich latach. Każdemu z nich towarzyszyć będzie rozmowa z artystą odpowiadającym jeden z elementów dzieła: libretto, muzykę, scenografię, reżyserię i wykonawstwo. Cykl zainauguruje Madame Curie Elżbiety Sikory i dyskusja z udziałem kompozytorki.

„Madame Curie”, fot. Sebastian Ćwikła, Opera Bałtycka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Madame Curie”, fot. Sebastian Ćwikła, Opera Bałtycka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od połowy stycznia do połowy marca w co drugą środę na warszawskim Służewie nadarza się wyjątkowa okazja by przypomnieć sobie rodzime produkcje operowe ostatnich lat i spotkać się z twórcami, także tymi, którzy pracują za kulisami. W jednej z najnowocześniejszych sal audiowizualnych w Polsce pokazane zostaną rejestracje pięciu spektakli operowych, zarejestrowanych przy udziale Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Każdemu z pokazów towarzyszyć będzie rozmowa z artystą odpowiadającym za: libretto, muzykę, scenografię, reżyserię i wykonawstwo.

Pośród prezentowanych realizacji znajdą się kompozycje z niemal wszystkich epok: od baroku, przez klasycyzm i początek XX wieku, po wiek XXI, co potwierdzi ciągłość gatunku, mimo powierzchownych różnic. Kluczem wyboru oper jest mit – czy to w wydaniu greckim (Orfeusz i Eurydyka Glucka ), zaczerpnięty z historii starożytnej lub z literatury (Agrippina i Orlando Händla ), wykreowany od podstaw (Król Roger Szymanowskiego) czy podważany (Madame Curie Sikory).

Jak odnajdują się współcześni twórcy wobec mitu i wobec kanonu, tak reżyserskiego, jak muzycznego? Jak dziś rejestrować operę, zamykając to wszechstronne i bogate doświadczenie na srebrnym ekranie? Na te pytania postarają się wspólnie z publicznością odpowiedzieć zaproszeni artyści, m.in. Elżbieta Sikora – kompozytor, Natalia Kozłowska reżyser, Boris Kudlička – scenograf.

Z kamerą wśród oper
20 stycznia 2016 roku, godz. 18.00
Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie

Dodaj komentarz