• 2016-01-11

Wielcy Inni II: Depresje. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka

Z nami premiera drugiej odsłony wałbrzyskiego stand-up’u teatralnego Wielcy Inni II: DEPRESJE. SZYMBORSKA, RYMKIEWICZ, BIELICKA napisanego i wyreżyserowanego przez Jacka Kozłowskiego, tym razem koprodukowanego przez Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie.

„Wielcy Inni II: DEPRESJE. SZYMBORSKA, RYMKIEWICZ, BIELICKA”, reż. Jacek Kozłowski, plakat (źródło: materiały organizatora)

„Wielcy Inni II: DEPRESJE. SZYMBORSKA, RYMKIEWICZ, BIELICKA”, reż. Jacek Kozłowski, plakat (źródło: materiały organizatora)

Wisława Szymborska, Jarosław Marek Rymkiewicz, Hanka Bielicka. Wybrani z bogatego pejzażu narodowych mitologii i symboli ludzie-idiomy zabierają głos. Trzech aktorów, trzech bohaterów i trzy monologi. Przekraczając granice przyzwoitości i dobrego smaku, biograficzne szczegóły zostają tutaj wykorzystane, by uruchomić precyzyjny mechanizm zasadzający się na parodii i ironicznym podejściu do rzekomych świętości. Kolejne żarty i opowieści prezentowane przez komików składają się na prześmiewczy, ostry portret „polskich superbohaterów”, umożliwiając z jednej strony intymne obcowanie z ważnymi dla rodzimej kultury figurami, z drugiej odzierając je z patosu, powagi i wzniosłości – bez wątpienia ulubionych zjawisk z rezerwuaru polskiego historycznego imaginarium. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka ukazani zostaną w depresji. Doświadczenie rozczarowania, znudzenia rozpoznanym światem daje się odnaleźć w trzech indywidualnych, zamkniętych i kompletnych językowych przestrzeniach. Równocześnie odmienne stylistyki, właściwe dla trzech artystów, wyznaczają różne modele podejścia do opisu i diagnozowania rodzimej rzeczywistości. Każdy z nich natomiast zostanie wzięty w ostry, komiczny nawias i posłuży jako pretekst do szalonej zabawy zbiorowymi wyobrażeniami, kulturowymi normami i wielkimi hasłami.

W spektaklu zagrają: Mirosława Żak, Włodzimierz Dyła i Rafał Kosowski.

Wielcy Inni II: DEPRESJE. SZYMBORSKA, RYMKIEWICZ, BIELICKA
Reżyseria: Jacek Kozłowski
Premiera 5 grudnia 2015 roku (Kraków), 8 stycznia 2016 roku (Wałbrzych)
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Dodaj komentarz