Ferie w Filharmonii Krakowskiej

W tym roku Małopolska zaczyna ferie zimowe stosunkowo szybko, bo już w drugiej połowie stycznia 2016 roku. Specjalnie na tę okazję Filharmonia Krakowska przygotowała program w którym zapewnia dzieciom wiele atrakcji.

 „Ferie w Filharmonii Krakowskiej” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ferie w Filharmonii Krakowskiej” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach Ferii w Filharmonii organizatorzy zapraszają na szereg znakomitych wydarzeń:

Samba pod Wawelem – czyli warsztaty samby z Rio de Janeiro z udziałem członków krakowskiej szkoły samby Sorrir por favor! oraz zespołu perkusyjnego Batucada Cracovia działającego przy Szkole Muzycznej I st. im. Stanisława Wiechowicza w Krakowie pod kierunkiem Andrzeja Kaczmarczyka.

Batucada jest podgatunkiem Samby i odnosi sie do brazylijskiego stylu perkusyjnego o mocnych wpływach rytmicznych pochodzacych z Afryki Zachodniej, wykonywany przez zespół perkusyjny zwany Bateria. Typowa Bateria karnawałowa samby z Rio de Janeiro ma trzy surda o zróżnicowanej wysokości dzwieku co za tym idzie o różnej średnicy membrany. Te trzy elementy tworzą charakterystyczny schemat rytmiczny który napędza i tworzy mocny fundament dla pozostałych instrumentów wchodzacych w jej skład. Batucada jest stylem perkusyjnym typowo marszowo-paradnym, konstrukcja instrumentów i dobór materiałów z których zostały zbudowane mają zapewnić muzykom komfort w trakcie wielogodzinnych przemarszów podczas karnawału Samby. Ilość osób grających w typowej Orkiestrze Batucadowej w Rio de Janeiro to od 100 do 400 perkusistów.

Andrzej Kaczmarczyk to doświadczony pedagog, ktory uczy w Szkołach Muzycznych I i II st. w Krakowie. Za swoja pracę pedagogiczną był wielokrotnie nagradzany przez Centrum Edukacji Muzycznej, Prezydenta Miasta Krakowa i Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej. Prowadzeni przez niego uczniowie zdobywaja liczne nagrody, wyróżnienia na przesłuchaniach, konkursach ogólnopolskich i miedzynarodowych w grze na instrumentach perkusyjnych w kategorii indywidualnej oraz zespołowej.

Niezwykła Podróż Pana Wieszaka – musical dla dzieci na głosy aktorskie, wokalne i zespół kameralny.

Opowieść o niezwykłej przygodzie starego, drewnianego wieszaka na płaszcze i kapelusze początkowo pomyślana była jako słuchowisko radiowe, dopiero później jej twórcy nadali mu formę krótkiego widowiska scenicznego. Pomimo tej zmiany uczestnictwo w przeżyciach Pana Wieszaka wymaga nadal od widzów i słuchaczy zaangażowania całej ich wrażliwości i sporej dozy wyobraźni.

Program:

  • 16 stycznia, godz. 10.00 – koncert i o godz. 11.15 – warsztaty perkusyjne
  • 19 stycznia,  godz. 10.00 – warsztaty perkusyjne i musical Niezwykła Podróż Pana Wieszaka
  • 17 stycznia,  godz. 12.00
  • 24 stycznia,  godz. 12.00
  • 25 stycznia,  godz. 10.00

Ferie w Filharmonii Krakowskiej
Od 16 do 26 stycznia 2016 roku
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Dodaj komentarz