• 2016-01-09

Warszawska premiera spektaklu W starych dekoracjach

15 stycznia w Teatrze Soho (scena Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty) odbędzie się warszawska premiera spektaklu W starych dekoracjach wg tekstów Tadeusza Różewicza w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Przedstawienie z Henrykiem Talarem w roli głównej powstało w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie z okazji 50 – lecia pracy artystycznej aktora.

„W starych dekoracjach”, reż. Igor Gorzkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„W starych dekoracjach”, reż. Igor Gorzkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Różewicz to dla wielu czytelników najwybitniejszy polski poeta współczesny, autor ponadczasowej, rewolucyjnej dla teatru Kartoteki, dramatopisarz, eseista, tłumacz, pisarz wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. Jednak po jego teksty prozatorskie sięgamy dziś rzadko, a to one stały się kanwą częstochowskiego spektaklu W starych dekoracjach.

Igor Gorzkowski to reżyser znany m.in. z błyskotliwych adaptacji prozy, eksperymentator, który z projektu na projekt dokonuje coraz bardziej zaskakujących wyborów literackich.W jego najnowszym przedstawieniu, w główną postać podróżującego po Rzymie i własnym życiu „Bohatera”, wciela się znakomity aktor Henryk Talar, który w Częstochowie świętował jubileusz pracy artystycznej.

Przedstawienie nawiązuje m.in. do opowiadania Śmierć w starych dekoracjach, spisanego w formie monologu wspomnienia podróży do Włoch, zakończonej śmiercią narratora. Opowiadanie było pierwszym tekstem Tadeusza Różewicza zrealizowanym na scenie w 1978 roku przez wybitnego inscenizatora Jerzego Grzegorzewskiego, z którym Igor Gorzkowski współpracował w Teatrze Narodowym. Powstała na częstochowskiej scenie opowieść dzieje się w Rzymie w latach 70., ale sceniczna narracja rozbita jest na wiele przenikających się poziomów czasu, przestrzeni.

„Stworzyliśmy spektakl miejscami oniryczny, będący kompozycją ruchu i muzyki, spektakl pełen namiętności. I nie mówię tutaj o erotyce, ale o zmysłowości i emocjach” – tłumaczy reżyser przedstawienia.

Adaptacja reżyseria: Igor Gorzkowski
Scenografia: Honza Polivka
Kostiumy: Magdalena Dąbrowska
Muzyka: Piotr Tabakiernik
Dramaturg ruchu:  Iwona Pasińska
Asystent reżysera: Sylwia Karczmarczyk
Obsada: Henryk Talar, Maciej Półtorak,  Sylwia Karczmarczyk, Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Agata Ochota- Hutyra, Małgorzata Marciniak, Agnieszka Łopacka, Cecylia Putro, Mateusz Trzmiel

W starych dekoracjach
Premiera warszawska: 15 stycznia 2016 roku
Kolejne spektakle: 16, 17 stycznia oraz 30, 31 stycznia
Teatr Soho w Warszawie

Dodaj komentarz