• 2016-01-08

Stefan Vladar zagra Koncert fortepianowy d-moll Mozarta

8 i 9 stycznia Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą znakomitego dyrygenta rosyjskiego pochodzenia, do niedawna Dyrektora Artystycznego Filharmonii Łódzkiej – Daniela Raiskina, wykona Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego oraz IV Symfonia Es-dur Antona Brucknera, zwana Romantyczną.

 „Koncerty symfoniczne” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Koncerty symfoniczne” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głównym punktem programu jest jednak  Koncert fortepianowy d-moll KV 466 – najbardziej dramatyczny z koncertów fortepianowych Wolfganga Amadeusa Mozarta i wysoko ceniony przez Beethovena, który napisał do niego kadencje. Przy fortepianie zasiądzie Stefan Vladar, austriacki pianista (i dyrygent), najmłodszy w historii zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Beethovenowskiego w Wiedniu w 1985 roku. Artysta grał pod batutą takich mistrzów jak Claudio Abbado, Christopher Hogwood, Sir Neville Marriner, Yehudi Menuhin, czy Seiji Ozawa i występował w najsłynniejszych salach koncertowych na świecie. Obecnie związany zawodowo z rodzinnym miastem, Wiedniem (m.in. szefuje Wiener KammerOrchester i wykłada w wiedeńskim konserwatorium), ale ze względu na intensywne życie koncertującego pianisty i dyrygenta wiele podróżuje. Występ z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej jest jednak dopiero drugim w tym mieście w całej jego karierze.

W piątek, 8 stycznia bezpośrednio przed koncertem, tj. o godz. 18.30, odbędzie się prelekcja z serii Przed koncertem o koncercie. Wstęp na podstawie biletu lub abonamentu. Prelekcję wygłosi dr Piotr Lityński, słuchacz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (Wydział Biologii) oraz doktor biologii na Uniwersytecie w Bazylei, aktywny animator kultury polskiej w Szwajcarii.

Koncerty symfoniczne 
8 stycznia 2016 roku, godz. 19.30
9 stycznia  2016 roku, godz. 18.00
Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego

Dodaj komentarz