Muzeum marzeń

Łączący malarstwo, literaturę, muzykę i teatr projekt Muzeum Marzeń to nowe spojrzenie na dzieła dawnych mistrzów. Osiem kameralnych spektakli w reżyserii Jacqueline Kornmüller inspirowanych obrazami m.in. Wieczór Wassilego Kandinskiego i Spotkanie Władysława Podkowińskiego będzie można oglądać od 16 stycznia we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Joanna Szczepkowska, fot. Helmut Winner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Szczepkowska, fot. Helmut Winner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaproszeni do udziału w projekcie pisarze i kompozytorzy stworzyli utwory literackie i muzyczne inspirowane wybranymi obrazami ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Na ich podstawie reżyserka Jacqueline Kornmüller wraz z zaproszonymi aktorami i tancerzami przygotowała 8 kameralnych przedstawień, które zaprezentowane zostaną przy poszczególnych dziełach sztuki. Widzowie wędrujący po muzeum z planem i krzesełkiem w ręku, obejrzą różne sceny, będące połączeniem malarstwa, literatury, muzyki i teatru. Aktorzy odgrywać je będą jednocześnie, każdą kilka razy pod rząd, aby widz miał możliwość obejrzenia wszystkich inscenizacji podczas jednego wieczoru. W projekcie udział biorą m.in. pisarze Jacek Dehnel i Joanna Bator oraz aktorzy Joanna Szczepkowska i Bartosz Porczyk.

To nie pierwszy tego typu projekt Jacqueline Kornmüller i producenta Petera Wolfa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W 2013 roku zaprezentowali tu cykl spektakli pod tytułem Ganymed goes Europe w międzynarodowej obsadzie. Został on przez krytyków teatralnych doceniony za nowoczesną formułę łączącą kilka dziedzin sztuki. Wśród prezentowanych wtedy tekstów znalazł się utwór napisany przez laureatkę literackiej Nagrody Nobla Elfriede Jelinek.

Projekt powstał w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, którego kuratorem jest Michał Bieniek.

Muzeum marzeń
Reż. Jacqueline Kornmüller
Premiera w ramach Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016: 16 stycznia 2016 roku, godzina 16.00
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz