• 2016-01-08

Arcydzieła na fortepian

14 stycznia Krzysztof Książek Sonatą h-moll Chopina otworzy nowy cykl koncertów Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie Arcydzieła na fortepian. W ramach cyklu zostanie zaprezentowana subiektywna lista 10 arcydzieł muzycznych w wykonaniu wybitnych młodych i uznanych pianistów.

Krzysztof Książek, fot. Piotr Markowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Książek, fot. Piotr Markowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Arcydzieło – w pierwotnym rozumieniu dzieło przedstawiane mistrzowi przez czeladnika. Miało świadczyć o osiągnięciu dojrzałości zawodowej. Swoisty egzamin dojrzałości artystycznej. Jak rozumieć arcydzieło dziś, gdy z definicją samego działa sztuki, która zadowoliłaby wszystkich zainteresowanych, jest coraz trudniej? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w Mazowieckim Instytucie Kultury w nowym cyklu koncertów Arcydzieła na fortepian.

Na koncercie inaugurującym cykl 14 stycznia wystąpi Krzysztof Książek – półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych na ubiegłorocznym XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, uczeń profesora Stefana Wojtasa, laureat najwyższych nagród na wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, nominowany do tegorocznych Paszportów „Polityki” w kategorii Muzyka poważna. Pianista zaprezentuje Sonatę h-moll op. 58 Fryderyka Chopina. Prelekcję Co to jest arcydzieło wygłosi dr hab. Elżbieta Konończuk z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku.

Cykl ma przedstawić, z konieczności ograniczoną i subiektywną, listę 10 arcydzieł muzyki fortepianowej (od końca XVIII wieku do połowy XX wieku) – mówi Lech Dzierżanowski, autor koncepcji artystycznej cyklu – dzieł kluczowych zarówno w historii muzyki jak i w twórczości danych kompozytorów, zestawionych z wykładami prezentującymi 10 arcydzieł z innych obszarów kultury. Każdy utwór muzyczny jest zestawiony z odpowiednim tematem wykładu w bardziej lub mniej oczywisty sposób (jak na przykład nawiązanie do Arietty – drugiej części Sonaty c-moll op. 111 Beethovena, w Doktorze Faustusie Manna) będzie też punktem wyjścia do dyskusji kończącej spotkanie. Taka formuła sprawdziła się w ubiegłorocznym cyklu Dziesięć spojrzeń na Chopina i zyskała wielu entuzjastów.

Koncerty będą odbywać się raz w miesiącu, zawsze w czwartki. Towarzyszyć im będą krótkie prelekcje specjalistów z rozmaitych dziedzin, których zadaniem będzie nakreślenie tła kulturowego prezentowanych arcydzieł muzycznych.

Arcydzieła na fortepian
Krzysztof Książek | Sonata h-moll
14 stycznia 2016 roku, godz. 19.00
Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz