• 2016-01-08

Antoniusz i Kleopatra w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi

Historyczny dramat Williama Shakespeare’a Antoniusz i Kleopatra jest połączeniem melodramatu z rozprawą polityczną o strategiach sprawowania władzy. Premiera 9 stycznia w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

„Antoniusz i Kleopatra”, reż. Wojciech Faruga, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Antoniusz i Kleopatra”, reż. Wojciech Faruga, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W szerszym planie historia Antoniusza i Kleopatry staje się podstawą do rozprawy o miłości i jej oddziaływaniu na ludzi w sytuacji sprawowania władzy. Jest to rozprawa o obiektywnym charakterze władzy i subiektywnym charakterze miłości oraz o wzajemnym przenikaniu tych sfer i o wynikających z tego problemach. Zależy nam na zbudowaniu spektaklu stawiającego odwieczny problem miłości i odpowiedzialności w perspektywie indywidualnej i społecznej. Chcemy w tekście Shakespeare’a znaleźć uniwersalne wątki, które wpisane są w naturę człowieka, stanowiąc o naszej wartości oraz przysparzając nam wielu kłopotów – stwierdzili twórcy.

Wojciech Faruga jest reżyserem teatralnym, studiował na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a także w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Asystował Annie Augustynowicz przy pracy nad spektaklem Miarka za Miarkę w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W ramach projektu ODKRYTE/ZAKRYTE w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy zrealizował akcję performatywną Kniaź Patiomkin. Siedem snów Schmidta o rewolucji na podstawie dramatu Tadeusza Micińskiego. Jest współautorem projektu i realizatorem jednego z odcinków serialu teatralnego XIX>XXI, otwierającego Centrum Nauki Kopernik. Ponadto współtworzył zwycięską koncepcję Muzeum Katyńskiego oraz kilka innych idei ekspozycyjnych muzeów w całej Polsce – Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Napisał scenariusze i wyreżyserował wielokrotnie prezentowane na międzynarodowych festiwalach spektakle Carson City i San Fernando Valley. Wymienione pokazy zrealizowane zostały w ramach kolektywu teatralnego 52°43′N19°42′E PROJECT.

Reżyseria: Wojciech Faruga
Przekład: Jerzy Limon / Leon Ulrich / Władysław Zawistowski
Dramaturgia: Tomasz Jękot
Scenografia i kostiumy: Agata Skwarczyńska
Muzyka: Halszka Sokołowska
Obsada: Krzysztof Wach, Agnieszka Skrzypczak, Paweł Paseczny, Marek Kałużyński, Ewa Wichrowska, Andrzej Wichrowski, Marek Nędza, Mariusz Ostrowski, Magdalena Jaworska, Matylda Paszczenko, Mariusz Słupiński

Antoniusz i Kleopatra
Premiera 9 stycznia 2016 roku
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Dodaj komentarz