• 2016-01-08

Anna Seniuk reżyseruje Farsę na trzy sypialnie

„Skąd pomysł, by w nobliwej szkole sięgnąć po farsę jako materiał do pracy dyplomowej? To świetna okazja do zaprezentowania umiejętności, które młodzi aktorzy zdobyli w trakcie czterech lat nauki” – stwierdziła reżyserka Anna Seniuk. Premiera Farsy na trzy sypialnie 13 stycznia.

„Farsa na trzy sypialnie”, reż. Anna Seniuk, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Farsa na trzy sypialnie”, reż. Anna Seniuk, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

To daje im szansę stworzenia ról charakterystycznych, będących sprawdzianem ich możliwości rzemieślniczych, poczucia humoru i sprawności fizycznej. Przy całej swojej lekkości komedia to gatunek bardzo wymagający. Spektakl ten jest też lekcją, że farsę można zagrać z wdziękiem, nie schodząc poniżej poziomu dobrego smaku. Myślę, że w ich życiu zawodowym na pewno pojawi się ten typ repertuaru i będą musieli temu sprostać – podsumowała Anna Seniuk.

Alan Ayckbourn, autor sztuki, to angielski dramatopisarz, aktor, reżyser, dyrektor teatru, współpracownik londyńskiego Teatru Narodowego i pisarska gwiazda West Endu, autor komedii i fars.

Ayckbourn generacyjnie należy do pokolenia angielskich „młodych gniewnych”, którzy z początkiem lat sześćdziesiątych XX wieku zrewolucjonizowali kulturę brytyjską i uczynili teatr ważnym uczestnikiem ówczesnego życia społecznego i politycznego, m.in. wskutek koncentracji sztuki nie na życiu i myślach elit, lecz na zwykłych ludziach. Najsłynniejsza sztuka Ayckbourna pochodzi z 1970 roku i nosi tytuł Jak się kochają w niższych sferach. Prapremiera Farsy na trzy sypialnie odbyła się w Scarborough w 1975 roku.

Spektakl Farsa na trzy sypialnie to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie.

Reżyseria: Anna Seniuk
Tłumaczenie Gustaw Gottesman
Muzyka: Maciej Małecki
Choreografia: Iza Chlewińska
Scenografia: Anna Sekuła
Asystent reżysera: Paweł Ciołkosz
Reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk
Obsada: Karolina Bacia, Julia Łukowiak, Joanna Sokołowska, Wiktoria Wolańska, Kacper Burda, Marek Gawroński, Adam Machalica, Maciej Zuchowicz

Farsa na trzy sypialnie
Premiera 13 stycznia 2016 roku
Teatr Collegium Nobilium w Warszawie

Dodaj komentarz