• 2016-01-07

Premiera Raju Franzobela w Teatrze Stu

10 stycznia w Teatrze Stu premiera Raju Franzobela. Spektakl, w którym rzeczywistość miesza się z fikcją, prawda z grą aktorską, a absurd i komizm podkreślają niecodzienne dekoracje, kostiumy i postaci, wśród których zobaczymy i tajemniczego dinozaura i króliczka rodem z Playboya.

„Raj”, reż. Krzysztof Pluskota, plakat (źródło: materiały organizatora)

„Raj”, reż. Krzysztof Pluskota, plakat (źródło: materiały organizatora)

Czym byłby raj dla aktorów? Wieczną grą przy niegasnącym świetle reflektorów i nieustannej obecności widowni? Raj każdy wyobraża sobie inaczej. Sztuka Franzobla to przewrotna wariacja o krainie wiecznej szczęśliwości dla artystów teatru. Jej bohaterami są: Topfenhopfer – stary mistrz, Gapp – wrażliwiec w średnim wieku oraz Kienz – młodzieniec przekonany o własnej wyjątkowości.

Postaciom udaje się wydostać na wolność, lecz gdzie trafiają ze swego więzienia? Zapadnia, ukryty za kulisami inspicjent, wyczekująca publiczność… Szybko odkrywają prawdę – „Jesteśmy osaczeni przez teatr” – stwierdza przerażony Kienz. Od jak dawna grają? Na tyle długo, by próbować ucieczki. Stąd trafić można jednak wyłącznie na środek innej sceny, otoczonej inną widownią. Czy tak wygląda aktorski raj? A może aktorskie piekło? Pomieszanie rzeczywistości z fikcją, prawdy z grą, aktora z postacią to intrygujący świat Raju Franzobla.

W spektaklu po raz pierwszy na Scenie STU wystąpi Mirosław Zbrojewicz znany z przebojów filmowych takich jak: Chłopaki nie płacząKilerTatoTajemnica Westerplatte. Towarzyszyć mu będą znani ze spektakli na Scenie STU znakomici aktorzy: Szymon Kuśmider, Krzysztof Kwiatkowski, Krzysztof Pluskota i Otar Saralidze. Muzykę do przedstawienia skomponował Jacek „Budyń” Szymkiewicz, założyciel i lider zespołu Pogodno.

Reżyseria: Krzysztof Pluskota
Scenografia: Hanna Sibiliski
Muzyka: Jacek Szymkiewicz

Raj
Premiera 10 stycznia 2016 roku
Krakowski Teatr Scena STU

Dodaj komentarz