• 2016-01-07

Lech Janerka w Starym Klasztorze

19 lutego w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze wystąpi dawno nie widziany na klubowym koncercie we Wrocławiu, Lech Janerka z zespołem. Koncert odbędzie się w ramach obchodów 35 rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów we Wrocławiu.

Lech Janerka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lech Janerka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piosenki Jezu, jak się cieszę, Strzeż się tych miejsc, Śpij aniele mój, Konstytucje, Niewole, czy Ta zabawa nie jest dla dziewczynek to dla wrocławskiego NZS-u muzyczny manifest generacji. Późniejsza twórczość Janerki również cieszy się ogromnym uznaniem publiczności w każdym wieku.

Lech Janerka – wrocławianin, muzyk rockowy, kompozytor, basista, autor tekstów. Na polskiej scenie rockowej pojawił się pod koniec lat 70. W 1979 roku założył zespół Klaus Mitffoch, z którym nagrał płytę Klaus Mitffoch (1985), dla wielu najważniejszy krążek w dziejach polskiej muzyki rockowej. Ekspresją album dorównywał energii zespołów punk rockowych, charakteryzował się jednak znacznie bardziej rozbudowaną warstwą melodyjną i harmoniczną. Teksty odnosiły się do rzeczywistości PRL lat osiemdziesiątych, wiele z nich stanowiła zawoalowana krytyka panującego reżimu, a także wezwanie do walki. Album zwyciężył w ankiecie „Magazynu Muzycznego” wśród dziennikarzy na album trzydziestolecia i wśród czytelników „Tylko Rocka” na album lat 80. Po odejściu z zespołu Lech Janerka wydał sygnowaną swoim imieniem i nazwiskiem Historię podwodną (1986). Następnie ukazały się płyty: Piosenki (1989), Ur (1991), Bez prądu (1993), Co lepsze kawałki (1993), Bruhaha (1994), Dobranoc (1996), Fiu fiu (2002), Plagiaty (2005). Janerka jest również twórcą muzyki do filmów Chce mi się wyć Jacka Skalskiego i Obcy musi fruwać Wiesława Saniewskiego. Lech Janerka odczarowuje świat melodyjnymi okrzykami i przemyślanymi frazami, zmieniając słowa piosenek w rytmiczne zaklęcia. W świecie tych słów dobrze wyczuwalny jest moment, chwila, rzeczywistość. To świat alternatywny i pełen życia, z nieskończoną energią buntujący się przeciwko szarej codzienności.

Lech Janerka
19 lutego 2016 roku, godz.20.00
Klub muzyczny Stary Klasztor we Wrocławiu

Dodaj komentarz